https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/dobrovolnici-z-litomericka-pokosi-louku-zachrani-vzacne-rostliny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci z Litoměřicka pokosí louku, zachrání vzácné rostliny

14.9.2019 00:30 | MRSKLESY (ČTK)
Louku pod Lipskou horou mezi obcemi Mrsklesy a Lhota v Chráněné krajinné oblasti České středohoří poseče kosami o víkendu čtyřicet dobrovolníků. / Ilustrační foto
Louku pod Lipskou horou mezi obcemi Mrsklesy a Lhota v Chráněné krajinné oblasti České středohoří poseče kosami o víkendu čtyřicet dobrovolníků. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Arnika
Louku pod Lipskou horou mezi obcemi Mrsklesy a Lhota v Chráněné krajinné oblasti České středohoří poseče kosami o víkendu čtyřicet dobrovolníků. Rostou tam chráněné rostliny, řekl ve čtvrtek mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa k tomu, proč se louka neseče stroji. Dobrovolníci z Ústeckého kraje a Německa ve spolupráci se správou CHKO České středohoří posečou přibližně hektar louky.
 

"Každoročním kosením zabraňujeme zarůstání travami a křovinami, ve kterých by jedinečné rostliny neměly šanci přežít. Díky neustálé péči dnes vzácné druhy rostou na desetkrát větší ploše," uvedla Jana Vitnerová z Arniky. Mluvčí Kaňa dodal, že posečenou trávu sekáči předají zemědělcům na krmení ovcí.

Na stráních pod Lipskou horou roste například hořeček brvitý, len žlutý, plamének přímý, hvězdnice chlumní, sasanka lesní nebo hadí mord španělský. Ohrožené druhy přesadili ochranáři po důkladném průzkumu na konci 80. let z přírodní památky, kopce Běláku, která zanikla v souvislosti se založením Radovesické výsypky, kam bílinské doly vyvážely zeminu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist