https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/druha-nejvetsi-reka-somalska-vysycha-coz-vyrazne-ovlivni-zivot-v-regionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Druhá největší řeka Somálska vysychá, což výrazně ovlivní život v regionu

26.6.2022 18:21 | MOGADIŠO (ČTK)
Jedna z hlavních somálských řek, Šibelli, vysychá v důsledku přetrvávajícího sucha, což má výrazný dopad na život místních obyvatel. Část z nich je totiž na řece závislá, informuje web BBC. Státní somálská televize uvedla, že řeka již dokonce vyschla, což může zhoršit sucho v oblasti a dále prohloubit nedostatek potravin, se kterým se tato část Afriky potýká.
 

Řeka Šibelli přitéká do jižního Somálska ze sousední Etiopie. Je druhou největší řekou v Somálsku a hlavním zdrojem vody pro obyvatele jižních a centrálních regionů.

Na zemědělskou činnost v zemi mělo navíc velký dopad již čtvrté chabé období dešťů. Více než pěti milionům lidí údajně hrozí hladomor v důsledku velkého sucha, které zemi letos postihlo.

Situace v této části kontinentu je podle humanitárních organizací katastrofická. "OSN varovala, že nebudeme-li reagovat rychle, hrozí v Somálsku smrt 350 000 dětí," řekla minulý měsíc mluvčí organizace Save the Children Shako Kijalaová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

27.6.2022 07:16
měli by si vzít příklad z nás ,musí zrušit meliorace a velké lány a udělat tůňky,
tak se chráníme před suchem my,
to je proti suchu to nejlepší a brzy budou mít řeky plné ,jak u nás
a nebo je to obráceně ,brzy budeme mít řeky suché, jak v Somálsku?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.8.2022 11:49 Reaguje na vaber
je to pitomost celý, jak dycky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.6.2022 07:17
Jsou to pouštní oblasti a tam je běžné, že občas řeky vysychají.
Jinak větou " Je druhou největší řekou v Somálsku a hlavním zdrojem vody pro obyvatele jižních a centrálních regionů." Zřejmě autor myslel " Je druhou největší řekou v Somálsku a hlavním zdrojem vody pro obyvatele SEVERNÍCH a centrálních regionů." Dle přiložené mapky teče totiž řeka Šibelli severní a střední částí Somálka, na jihu teče přes Somálsko hlavně řeka Jubba.
Jestli už je Somálsko konsolidované a není tam už občanská válka, tak by zřejmě situaci se suchem mohla částečně zlepšit stavba kaskády přehrad. Somálsko je koncová země těchto řek, na území Somálska ústí do moře, takže se nikdo nebude ozývat, když kvůli přehradám v době, kdy tam voda je, se průtok v řekách sníží. A když se voda z těch řek v podstatné části nedostane do moře, ale spotřebuje se z těch přehrad či se z nich taky vypaří, nestane se skoro nic.
Přirozeně je to taková obecná rada, muselo by se detailně znát, jak to tam vypadá a jak moc konkrétně je možné těch přehrad postavit. Ale každopádně by to zlepšilo situaci Somálců aspoń za menšího a středního sucha. Výpary z přehrad by taky mohly zlepšit podnebí směrem ke zvýšení vzdušné vlhkosti a tím zvýšení množství srážek.
Odpovědět
va

vaber

27.6.2022 07:22 Reaguje na Radim Polášek
co je to pouštní oblast ?
území kterém vyschlo a taková místa na planetě stále přibývají
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

27.6.2022 07:38 Reaguje na Radim Polášek
V Somali nikdy nebyla občanská válka. Byly a jsou tam různé místní mezikmenové konflikty, stejně jako byly u nás v období neolitu a dřív.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.6.2022 09:05
Afrika doplácí zejména na populační explozi , která nutí k výrazně vyššímu využívání , přesněji drancování, přírodních zdrojů.
K tomu absence vzdělání , kmenové vazby ,diktátoři a všudypřítomná korupce.

Populace - 1,5 mld. současnost
- 0,17 mld. r. 1950

K tomu se nemusí vůbec nic dodávat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.6.2022 12:19
Ona je jedna věc sucho a druhá, kolik té vody v řece vlastně může zbýt i když je dobře, protože růst populace vyvolává tlak na růst zemědělské produkce a ten vyvolává tlak na vodní zdroje pro zavlažování.

Aralské jezero dokázali soudruzi přeměnit v louži i bez změny klimatu:-(.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.8.2022 20:12
To by měli Somálci vymyslet, jak sníží počet obyvatel, aby jim stačily i slabší srážky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist