https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/dvema-tretinam-puvodnich-antarktickych-druhu-hrozi-podle-vedcu-vyhynuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dvěma třetinám původních antarktických druhů hrozí podle vědců vyhynutí

23.12.2022 12:37 (ČTK)
"Tučňák císařský je při rozmnožování závislý na ledu," uvádí Leeová. "Pokud ztratí vhodné prostředí pro rozmnožování... může to časem vést ke kolapsu jeho populace."
"Tučňák císařský je při rozmnožování závislý na ledu," uvádí Leeová. "Pokud ztratí vhodné prostředí pro rozmnožování... může to časem vést ke kolapsu jeho populace."
Při současném vývoji globálního oteplování hrozí dvěma třetinám původních druhů v Antarktidě, včetně tučňáků císařských, do roku 2100 vyhynutí nebo výrazný pokles populace. Vyplývá to ze studie, která nastiňuje priority pro ochranu biologické rozmanitosti kontinentu, uvedl list The Guardian.
 

Největší riziko vyhynutí hrozí tučňákům císařským, následují je různí mořští ptáci a suchozemské hlístice, uvedli vědci, ochránci přírody a tvůrci politik z 28 institucí ve 12 zemích. "Předpokládáme, že do roku 2100 bude až 80 procent kolonií tučňáků císařských téměř vyhubeno, pokud se emise skleníkových plynů budou zvyšovat za běžných podmínek," uvádí ve zprávě.

Autoři studie také zjistili, že realizace deseti klíčových bodů, které by odhadem stály 23 milionů dolarů ročně (524 milionů Kč), by mohly prospět až 84 procentům antarktických organismů. Za strategii ochrany přírody s největším přínosem označili ovlivňování celosvětové politiky s cílem účinně omezit globální oteplování.

"Druhy v Antarktidě čelí dopadům mnoha hrozeb, přestože ji považujeme za odlehlou a nedotčenou divočinu," uvedla hlavní autorka studie Jasmine Leeová z výzkumné organizace British Antarctic Survey (BAS). Leeová prohlásila, že ona a další spoluautoři studie nicméně uznávají, že globální opatření v oblasti klimatu jsou na místní úrovni obtížněji proveditelná.

S rostoucí lidskou aktivitou v Antarktidě - ať už jde o výzkum nebo cestovní ruch - roste riziko zavlečení exotických druhů, uvedla Leeová. Jako nákladově nejefektivnější strategie řízení proto byla označena minimalizace dopadů lidské činnosti na Antarktidu."Můžeme lépe informovat naše turistické společnosti o oblastech, kterým by se měly vyhnout s ohledem na některé z těchto ohrožených druhů, můžeme vzdělávat samotné cestovatele," řekl další z autorů studie Aleks Terauds.

Mezi další možnosti patří snížení ekologické stopy letadel a jiných dopravních prostředků či infrastrukturních projektů a ochrana vegetace před pošlapáním a jiným fyzickým poškozením.

I kdyby se globální oteplování nepodařilo zmírnit, všechny regionální strategie dohromady by přesto prospěly přibližně 54 procentům antarktických druhů, uvádí se v dokumentu.

Studie také zdůraznila vliv klimatické krize na ikonické mořské ptáky, jako jsou tučňáci císařští a tučňáci kroužkoví. "Tučňák císařský je při rozmnožování závislý na ledu," řekla Leeová. "Pokud ztratí vhodné prostředí pro rozmnožování... může to časem vést ke kolapsu jeho populace," dodala. Méně známé druhy hlístic jsou již na ústupu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

23.12.2022 15:36
V roce 2100 bude v Antarktidě bydlert polovina světové populace, druhá bude v Kanadě, Grónsku a na Sibiři. Bo jinde už žít nepůjde.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist