https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ekologove-kauce-za-namitky-k-dopravnim-stavbam-jsou-protiustavni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kauce za námitky k dopravním stavbám jsou protiústavní, tvrdí ekologické neziskovky

28.1.2019 08:10 | PRAHA (ČTK)
Stavby podle ochránců přírody zdržují naopak časté úpravy zákona, kterým se investoři a úředníci nestíhají přizpůsobit. Proto následně rozhodují zbytečně dlouho a s chybami. Ilustrační snímek.
Stavby podle ochránců přírody zdržují naopak časté úpravy zákona, kterým se investoři a úředníci nestíhají přizpůsobit. Proto následně rozhodují zbytečně dlouho a s chybami. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | me / Wikimedia Commons
Zavedení kaucí za podání námitek vůči povolovacím řízením při přípravě dopravních staveb, které navrhuje ministerstvo dopravy, je protiústavní a znemožní účastníkům řízení se účinně bránit. Uvedla to asociace ekologických organizací Zelený kruh. Podle ní zdržují stavby především časté legislativní změny. Ministerstvo dopravy návrh hájí a upozorňuje, že počítá s možností prominutí kauce v odůvodněných případech.
 

Ministerstvo dopravy navrhlo novelu zákona o urychlení dopravních staveb, v níž počítá se zavedením kaucí za každé podané odvolání proti rozhodnutí o umístění nebo povolení stavby. Kauci, která by v případě úspěšného odvolání měla být vratná, navrhuje ministerstvo v případě odvolání 25.000 korun, za každé napadené závazné stanovisko pak dalších 10.000 korun. Podle úřadu jsou častá a bezdůvodná odvolání příčinou zdržování staveb.

To ochránci přírody odmítají. "Ministr (dopravy Dan) Ťok a někteří další politici prosazují další a další komplikovaná pravidla. Ekologické spolky chtějí sjednocení a zjednodušení rozhodování o všech stavbách a vrácení práva připomínkovat vliv staveb na životní prostředí a přírodu," uvedl ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

Stavby podle ochránců přírody zdržují naopak časté úpravy zákona, kterým se investoři a úředníci nestíhají přizpůsobit. Proto následně rozhodují zbytečně dlouho a s chybami.

Kauce podle asociace nic nevyřeší a pouze omezí základní právo lidí na spravedlivé řízení, protože někteří si nebudou moci její zaplacení dovolit. To ministerstvo odmítá, návrh podle úřadu počítá s možností osvobození od povinnosti složit kauci v případech, kdy účastník řízení doloží správnímu úřadu, že si to nemůže kvůli svým osobních a majetkovým poměrům dovolit.

Mluvčí ministerstva Lenka Rezková zároveň upozornila, že kauce by se vztahovala až na poslední fázi přípravy stavby, kdy se řeší vydání stavebního povolení. "Na začátku přípravy staveb samozřejmě připomínky vítáme a diskusím se nebráníme," dodala.

Vedle kauce ministerstvo v novele navrhuje zrychlení přípravy staveb pomocí jejich umístění a povolení v jediném řízení. Návrh navazuje na loňskou úpravu zákona, který měl usnadnit vyvlastňování pozemků pomocí takzvaného mezitímního rozhodnutí. Dále zavedla fikci souhlasu, která má úřady přimět k tomu, aby konaly rychleji a obsahuje seznam staveb, na které se zákon vztahuje.

Stavaři, investoři i odborníci delší dobu kritizují neúměrnou délku stavebního řízení v Česku. Podle loňských údajů Světové banky bylo Česko ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

3.2.2019 15:22
Můj názor je, že je to krok správným směrem.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist