Evropa přijde o rybí ekoznačku. Islandští a faerští rybáři vyčerpali kvótu na lov makrel
Kvóty pro lov mořských ryb jsou ustanoveny proto, aby se v moři zachovalo dostatečné množství ryb, které se budou schopny dál množit. Kvóty mají zabránit tzv. přelovení moří, na kterém by tratili všichni: od určitého bodu už nejsou populace mořských ryb schopny se obnovit. Mořská loviště pak zejí prázdnotou a rybáři jsou bez práce.
Jednou z cest, jak mohou rybáři veřejnosti ukázat, že dodržují pravidla a starají se o udržitelnost, je ekoznačka Marine Stewardship Council, kterou uděluje stejnojmenná nezisková organizace. Ta potvrdila, že po překročení lovných kvót odebere certifikát osmi rybářským flotilám. Přistoupí k tomuto kroku poté, co se minulý měsíc nepodařilo Evropské unii přesvědčit vlády Faerských ostrovů a Islandu, aby své úlovky snížily.
Nerespektování kvót se ale dotkne i ostatních evropských rybářů. Na základě věděckých poznatků byla stanovena roční kvóta na cca 640 tisíc tun makrel. Ta byla kvůli zvýšené aktivitě Faerských ostrovů a Islandu překročena o cca 260 tisíc tun. Tím byla ale překročena kvóta, která v evropských vodách zaručuje udržitelný rybolov. Podle regulí Marine Stewardship Council proto nelze v evropských vodách ulovené makrely označit ekoznačkou. Dotkne se to britských, irských, norských, dánských, švédských a nizozemských rybářských flotil, které se však nijak neprovinily.
„Pozastavení certifikace pro makrely je velmi frustrující. Zajištění udržitelné populace ryb je v zájmu všech,“ říká zástupce skotských rybářů Richard Lochhead. James Simpson, mluvčí Marine Stewardship Council, uvedl, že pozastavení certifikace i ostatním rybářům se může zdát nespravedlivé. Smyslem ekoznačení Marine Stewardship Council je ale udržitelnost rybolovu jako takového. Je potřeba na věc nahlížet z pohledu celkové populace ryb, ne z pohledu jednoho rybáře, říká James Simpson.
Faerské ostrovy a Island své úlovky zvýšily v roce 2010 na celkových 300 tisíc tun ročně. Podle jejich vyjádření zvýšily svou kvótu kvůli tomu, že v mořích bylo díky příznivé sezóně více ryb než jindy. Podle vlády Faerských ostrovů se hmotnost makrel v jejich vodách každé léto zvýší o 55 % a ryby se vyskytují v hojném množství. Evropská unie se snažila s Faerskými ostrovy, které nejsou členy EU, a Islandem, který je kandidátskou zemí, dohodnout. Jednání však letos zkrachovala.
reklama