https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/evropska-komise-nenavrhla-nove-pozadavky-na-kotle-konzultace-pokracuji-uvedla-mluvci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise nenavrhla nové požadavky na kotle, konzultace pokračují, uvedla mluvčí

6.2.2025 11:00 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise nenavrhla žádné nové požadavky na kotle a kamna, v současnosti je teprve na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami, uvedla na dotaz ČTK mluvčí komise Anna-Kaisa Itkonenová. Unijní exekutiva má podle ní v plánu prostudovat veškeré návrhy a chce se zejména vyhnout negativnímu dopadu na spotřebitele. Čeští výrobci v uplynulých dnech uváděli, že nové emisní a technické požadavky EK ohrožují trh.
 
"Komise nenavrhla nové požadavky na kamna a kotle. Směrnice o ekodesignu předpokládá revizi stávajících opatření pro kamna a kotle na tuhá paliva a nyní jsme na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami," uvedla mluvčí komise s tím, že účelem revize má být snížení emisí škodlivých látek znečišťujících ovzduší.

"Komise v této věci nezaujala konečné stanovisko, prostudujeme všechny návrhy a alternativy. Důležité je, že se chceme vyhnout jakémukoli významnému negativnímu dopadu na spotřebitele, zejména pokud jde o cenovou dostupnost nebo životní cyklus takových produktů," zdůraznila Itkonenová. Ještě předtím, než komise přijme jakýkoli text, budou o opatřeních hlasovat členské státy.

Čeští výrobci kamen a kotlů v minulých dnech uvedli, že nové požadavky se vztahují na kotle s tepelným výkonem do 1000 kW a méně a na lokální topidla do 50 kW. "Zpřísnění požadavků by mohlo omezit dostupnost či zakázat uvádění určitých typů výrobků na trh a zvýšit jejich cenu. Proto s návrhem nesouhlasíme a své připomínky představíme na jednání v Bruselu už v příštím týdnu," reagoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.

Celý proces je na počátku a příští týden ve středu bude Evropská komise se zástupci členských států v Bruselu teprve konzultovat veškeré návrhy. Konzultace přitom mohou podle informací ČTK trvat několik měsíců až rok.

Podle mluvčí budou případné změny nejprve projednány se zúčastněnými stranami, včetně výrobců a upraveny na základě těchto diskuzí. Poté bude muset být návrh předložen Světové obchodní organizaci (WTO) a členské státy EU o něm budou hlasovat. Pokud text podpoří, pro přijetí je přitom potřeba prostá většina, bude přijat Evropskou komisí a zveřejněn v Úředním věstníku EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

6.2.2025 11:53
Nenavrhla. No je to známá salámová metoda. My jen dva prstíčky...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.2.2025 17:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

6.2.2025 13:03
Každá kamna ještě musí být připojena na internet a zasílat data na government ... nebo alespoň na FÚ...
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

7.2.2025 08:57 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Jo a kdo včera snědl moc masa, nešel minulej měsíc na vakcínu nebo kritizoval na internetu islám, tak tomu ty kamna na dálku vypneme, ať mrzne dezolát!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2025 20:44 Reaguje na Zejména Zájmena
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.2.2025 17:11
Ale stačila už prosadit, mnoho jiných nesmyslů !
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

7.2.2025 08:55
Jestli ta zrůdnost projde, tak se buďto budou pašovat kamna z Turecka, Ruska, Číny apod. nebo si je budou lidi stloukat z plechu sami. A to pak určitě nebude splňovat ani ty současné ekologické požadavky stanovené EkoDesignem 2022.
Odpovědět
LB

Lukas B.

7.2.2025 11:55 Reaguje na Zejména Zájmena
mimochodem, kamna se z Turecka legálně dovážejí. jsou poměrně levná, na první pohled docela fortelná (s ohledem na cenu samozřejmě) ale co se regulace přívodu vzduchu týká, tak žádné velké terno (osobní zkušenost).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.2.2025 20:40
No druhé straně když je inverze a někteří u nás na dědině zatopí dřevem, je to jako v udírně.
Pokud není dřevo využitelné jako konstrukční, je ho škoda pálit. Ale mělo by se zplynovat na dřevoplyn a biouhel. Biouhel používat jako hnojivo do půdy a platit to jako ukládání.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist