https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/fotovoltaika-na-bytovych-domech-dostane-od-ledna-zelenou-informuje-energeticky-regulacni-urad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotovoltaika na bytových domech dostane od ledna zelenou, informuje Energetický regulační úřad

6.12.2022 14:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tady by mohla být pěkná řádka fotovoltaických elektráren.
Tady by mohla být pěkná řádka fotovoltaických elektráren.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Rada Energetického regulačního úřadu schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Vyhláška pomůže překonat problémy, kterým bytové domy při instalaci decentrálních zdrojů čelily v porovnání s rodinnými domy. Informuje o tom Energetický regulační úřad.
 
Pokud se lidé v bytovém domě rozhodovali pro instalaci společného zdroje pro výrobu elektřiny, měli dosud jen omezené možnosti. Energetický zákon ani jiný právní předpis totiž neumožňoval sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti.

V některých bytových domech sice problém obcházeli např. slučováním odběrných míst do jediného odběrného místa, ale před takovým postupem ERÚ několikrát varoval. Zákon totiž odběratele ztotožňuje s odběrným místem, a to samé platí i pro ochranu spotřebitele. Pokud spotřebitel nemá samostatné odběrné místo, pro systém neexistuje. Nemůže si mj. vybrat ani vlastního dodavatele energií, protože po sloučení má dům jediné odběrné místo a může mít pouze jednoho dodavatele.

„Tyto komplikace byly důvodem, proč decentrální zdroje v podmínkách bytových domů dosud fungovaly jen zřídka – na rozdíl od rodinných domů, kde vidíme rozvoj domácích elektráren nejen v posledním roce. Novelizovaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou je naším legislativním příspěvkem ke komunitní energetice. Nově otevírá možnosti k většímu využití fotovoltaiky i pro stavební bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Vyhláška umožňuje sdílení elektřiny prostřednictvím zavedení vůdčího odběrného místa, které bude v bytovém domě jediné a připojen k němu bude společný zdroj. Přes toto odběrné místo budou realizovány, resp. prodávány, také přebytky v domě nespotřebované elektřiny (přetoky) z domu do sítě. Vedle vůdčího odběrného místa ale budou stále fungovat i přidružená odběrná místa, která zůstanou jednotlivým bytům. Ty si tedy budou moci nadále vybírat vlastního dodavatele a také ochrana spotřebitele u nich zůstane nedotčena.

Zvolený přístup zároveň umožní vybudovat společný zdroj i tam, kde by s jeho instalací nesouhlasili někteří vlastníci bytů či podílníci družstva. Projektu se totiž mohou účastnit jen ti, kteří o to projeví zájem. Ostatních obyvatel domu se změna nijak nedotkne. Podmínkou bude pouze schválení instalace zdroje domem jako celkem. O potřebné hlasovací kvótě budou rozhodovat pouze stanovy družstva nebo SVJ, nikoliv vyhláška.

Pokud si lidé v bytovém domě instalaci společného zdroje schválí, zvolí si účastníci projektu tzv. alokační klíč. Podle toho se bude rozdělovat společně vyrobená elektřina mezi jednotlivé domácnosti. Bude také potřeba instalovat nové elektroměry vyššího typu měření (typ B). Jejich instalace je běžně zpoplatněna, ERÚ se však dohodl s distributory, že v těchto případech budou nová měřidla instalována zdarma.

„Novelizovaná vyhláška se bude doplňovat také s novelou energetického zákona, tzv. lex OZE I, která již prochází legislativním procesem. Mezi připravovanými změnami je totiž i navýšení limitu pro instalaci vlastního zdroje bez nutnosti opatřit si licenci do 50 kilowatt. Zvýšený limit nejvíce využijí právě větší plochy střech bytových domů,“ upřesňuje Martina Krčová, členka Rady ERÚ.

Vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou, kterou dnes schválila Rada ERÚ, bude ve sbírce zákonů zveřejněna v nejbližší době, ještě do konce tohoto roku. Účinnosti nový předpis nabyde od 1. ledna 2023.

Potřebujete vědět více o možnostech fotovoltaických elektráren na rodinných či bytových domech? Najdete je na webu Energetického regulačního úřadu.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MP

Martin P.

8.12.2022 00:02
Zdravím do redakce z Českodubské ulice! Netušil jsem že mám redaktora Ekolostu doslova za rohem a také že podle střechy poznám své sousedství! 😁✌️
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 08:51
SUPER!!! Minulá paravláda nepolitika nad tímhle mudrovala asi 8 let a výsledek byl jak dycky, tj. absolutní nula. Tahle totálně neschopná vláda, která nic pro lidi nedělá to má za rok už v platnosti!!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak s těmi dřívějšími cenami plynu a elektřiny to zase až tak nikoho nepálilo. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že to nebyla zbytečná pakárna ... ale to je kde co.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.12.2022 16:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Při těch cenách energie se brzo vyplatí zaplatit oddíl cyklistů, aby trénovali na trenažéru a šlapáním vyráběli elektřinu. Teplo se asi vyplatí i čerpat v barech menšin,
kde je tepla ažaž a v hospodě mohou namontovat na pisoáry výměníky tepla, ať se teplo z moče využije taky. Není to vůbec škoda chladit pivo, když ho nakonec vyčůráme teplé?
Připadám si jako v blázinci, když se už vyplatí kdejaká
kravina pouze proto, že se někdo pakuje přes burzu na ceně
něčeho, co ještě nedávno stálo pár korun. To neumí nikdo
s těmi kšeftmany udělat pořádek a nebo je to plán Zelených,
jak nás ke Gryndýlu DOKOPAT přes ty ceny?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 19:55 Reaguje na Břetislav Machaček
Ne. Vy jste fakt dub.
"Evropa mi prodá provaz, na kterém ji oběsím".
"Chci vybudovat Eurasii od Lisabon po Vladivostok".
V.V.Putin.
Zkuse nějakým způsobem pochopit, co tyhle výroky znamenají a jak se to projevuje dnes u nás.
Já vám věřím, jsem totiž naivní jak 3 dny starý pes.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist