https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/greenpeace-vzorky-vody-z-labe-a-vltavy-obsahovaly-mikroplasty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: Vzorky vody z Labe a Vltavy obsahovaly mikroplasty

21.3.2019 14:00 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Mikroplasy ohrožují nejen mořské živočichy, kteří si je pletou s potravou, ale dostávají se i do trávicího ústrojí lidí.
Mikroplasy ohrožují nejen mořské živočichy, kteří si je pletou s potravou, ale dostávají se i do trávicího ústrojí lidí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Anderson Abel de Souza Machado / Leibnizův institut
Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahovalo mikroplasty. Loni v září je odebrala organizace Greenpeace v Praze, Ústí nad Labem a Hřensku na Děčínsku. Nejvíce mikroplastů bylo ve vodě odebrané poblíž výpusti čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem-Neštěmicích. Informoval o tom Lukáš Hrábek z Greenpeace.
 

Většina vzorků obsahovala mezi jedním a čtyřmi syntetickými vlákny nebo fragmenty. Zhruba polovina z nich byly mikroplasty, zbytek byla většinou průmyslově upravená celulózová vlákna. V litrovém vzorku odebraném v Neštěmicích bylo 18 kusů. Průměrná koncentrace 3,7 mikroplastových částic na litr koresponduje podle Greenpeace s výsledky podobných studí ze zahraničí.

Pro lepší identifikaci materiálu jednotlivých vláken a fragmentů byla použita pro analýzu vzorků infračervená spektroskopie, obecně označovaná micro FT-IR. Analýzu dělala laboratoř Greenpeace na univerzitě v britském Exeteru. "Na první pohled se může zdát 3,7 miniaturních plastových částic na litr jako zanedbatelné číslo, ale při vědomí, že v průměru každou sekundu proteče v Labi na česko-německé hranici 308.000 litrů vody, to znamená, že denně mohou z Česka proudit směrem k Severnímu moři až desítky miliard mikroplastových vláken a částic," uvedl Jan Freidinger z Greenpeace.

Vědci podle zprávy Greenpeace předpokládají, že v oceánech je 1,4 trilionu plastových mikrovláken, na každého člověka na planetě tak připadá 200 milionů mikrovláken. Ohrožují nejen mořské živočichy, kteří si je pletou s potravou, ale dostávají se i do trávicího ústrojí lidí.

Evropská unie se nyní chystá omezit mikroplasty vědomě přidávané do výrobků. Omezení mikroplastů by mělo začít platit v roce 2020. Má zamezit vzniku až 400.000 tun plastového odpadu, který by jinak v následujících dvaceti letech skončil v přírodě.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist