https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/guardian-firma-levis-bude-prodavat-ekodziny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Firma Levi's bude prodávat ekodžíny

28.11.2006 02:02 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Známý výrobce džín Levi Strauss se rozhodl začít prodávat "ekodžíny". Ty jsou vyrobeny výhradně z přírodních materiálů a jejich výrobní proces nepoškozuje životní prostředí, napsal deník Guardian.
 

Džíny
Kalhoty jsou vyrobeny výhradně z přírodních materiálů a jejich výrobní proces nepoškozuje životní prostřed.
Ilustrační foto: wikipedia.org
"Nejen látka, ale úplně všechny jejich součásti jsou 'bio'," řekl Geert Peeters, viceprezident řízení výroby a prodeje. "Úplně celý proces výroby je ekologický. Džíny jsou ze 100% biodenimu a mají knoflíky ze skořápky kokosového ořechu. Barvivo, které se na ně používá, se skládá z bramborového škrobu, mimózy a marseilleského mýdla. Džíny se vyrábějí v továrně Levi's v Maďarsku na speciálně upravených certifikovaných strojích.

"Zjistili jsme, že čím dál více spotřebitelů volí výrobky podle toho, jaký mají environmentální a sociální dopad," řekl podle Guardianu You Nguyen z firmy Levi Strauss. "Lidé se zajímají o oděvy vyrobené na přírodní bázi, zároveň však pořád očekávají styl i kvalitu. Už neexistuje buď, a nebo." Džíny vypadají stejně jako jiné modely, které firma vyrábí, na první pohled se nepozná, že jsou ekologické.

V současné době nechá Levi's vyrobit 30 000 kusů, které se zatím budou prodávat ve dvou procentech obchodů této značky. Firma plánuje velkou expanzi v "ekovýrobě" džín, avšak tvrdí, že všechny výrobky nebudou ekologické nikdy. "Příčinou je omezená dostupnost biobavlny," vysvětlil Geert Peeters. "Doufáme, že se nám podaří přimět producenty, aby jí pěstovali víc." Ekologické džíny budou stát okolo 120 eur, píše Guardian. You Nguyen předpokládá, že to spotřebitele neodradí. "Naše výzkumy ukázaly, že zákazníci jsou ochotni připlatit například u potravin a aut. Lidem nevadí platit víc za ekologické produkty."

O "udržitelné" ošacení roste zájem. Dokládají to i úspěšné "Fairtrade džíny" firmy Marks and Spencer. Někteří odborníci na životní prostředí tento trend vítají. Jiní však varují, že takové výrobky jen pomáhají ulehčit svědomí a umožňují lidem nadále žít konzumním způsobem, píše Guardian. Místo toho, aby se snažili znovu využívat a upravovat starší oblečení, běží do obchodu koupit si úplně nové.

Podle článku Hilary Osborneové v deníku Guardian ze dne 24. 11. 2006


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist