https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/dziny-vyprane-ve-specialnim-prostredku-pomohou-cistit-mestske-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Džíny vyprané ve speciálním prostředku pomohou čistit městské ovzduší

23.10.2012 01:05 | PRAHA (Ecomonitor)
Klasické džíny mohou sloužit jako jakási pračka znečištěného městského vzduchu. Tedy ty, které budou vyprané v pracím prostředku se speciální příměsí oxidu titaničitého.
Klasické džíny mohou sloužit jako jakási pračka znečištěného městského vzduchu. Tedy ty, které budou vyprané v pracím prostředku se speciální příměsí oxidu titaničitého.
Foto | Cayusa / Flickr
Klasické džíny mohou sloužit jako jakási pračka znečištěného městského vzduchu. Tedy ty, které budou vyprané v pracím prostředku se speciální příměsí oxidu titaničitého. Jak totiž zjistili profesor chemie Tony Ryan a módní návrhářka Helena Storeyová, džíny s vrstvou oxidu titaničitého fungují jako přenosný katalyzátor, píše server Financial Times.
 

Džíny vybavené touto vrstvou by mohly přispět k čištění vzduchu od oxidů dusíku. Zbytky zneutralizovaných škodlivin by se z kalhot pak prostě vypraly. Oxid titaničitý se na kalhoty zatím nanáší speciálním sprejem.

Ve vývoji je ale prací prostředek, ve kterém by byl oxid titaničitý přimíchán. Aktuálně se hledají firmy ochotné takové prací prostředky vyrábět. Účinky takového pracího prostředku testuje i Ecover, světový lídr v oblasti ekologických pracích prostředků.

Profesor chemie na Sheffield University Tony Ryan a návrhářka Helena Storeyová z London College of Fashion spolu začali pracovat na workshopu Wonderland, kde se potkávají vědci a návrháři.

Společně pak došli k tomu, že čistící schopnosti oxidu titaničitého lze skvěle využít, pokud by se jej podařilo zachytit na vlákna kalhot. Svůj projekt pojmenovali CatClo, což je zkratka z anglického Catalytic Clothing. „Samotná technologie je známá léta, nová je ale její aplikace,“ říká Helena Storeyová.

Podle nich dochází k čištění ovzduší tím nejelegantnějším způsobem. Tím, že lidé budou takové kalhoty nosit ve znečištěném ovzduší, zajistí přísun špinavého vzduchu a světla. Oxid titaničitý pak katalyzuje oxidy dusíku na ve vodě rozpustné dusičnany. Ty se pak prostě z kalhot vyperou.

Člověk by tak k lepšímu životnímu prostředí ve znečištěných městech mohl přispět prostě tím, že by nosil své oblíbené džíny.

Špatná kvalita vzduchu, za kterou ve městech může zejména automobilová doprava, je vážným problémem. Podle odhadů ročně zemře kvůli špatnému ovzduší na 1,3 milionů lidí po celém světě.


reklama

 
Další informace |
Článek byl pod názvem Clean jeans: wash away pollution vydán na serveru The Financial Times.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist