Džíny vyprané ve speciálním prostředku pomohou čistit městské ovzduší
Džíny vybavené touto vrstvou by mohly přispět k čištění vzduchu od oxidů dusíku. Zbytky zneutralizovaných škodlivin by se z kalhot pak prostě vypraly. Oxid titaničitý se na kalhoty zatím nanáší speciálním sprejem.
Ve vývoji je ale prací prostředek, ve kterém by byl oxid titaničitý přimíchán. Aktuálně se hledají firmy ochotné takové prací prostředky vyrábět. Účinky takového pracího prostředku testuje i Ecover, světový lídr v oblasti ekologických pracích prostředků.
Profesor chemie na Sheffield University Tony Ryan a návrhářka Helena Storeyová z London College of Fashion spolu začali pracovat na workshopu Wonderland, kde se potkávají vědci a návrháři.
Společně pak došli k tomu, že čistící schopnosti oxidu titaničitého lze skvěle využít, pokud by se jej podařilo zachytit na vlákna kalhot. Svůj projekt pojmenovali CatClo, což je zkratka z anglického Catalytic Clothing. „Samotná technologie je známá léta, nová je ale její aplikace,“ říká Helena Storeyová.
Podle nich dochází k čištění ovzduší tím nejelegantnějším způsobem. Tím, že lidé budou takové kalhoty nosit ve znečištěném ovzduší, zajistí přísun špinavého vzduchu a světla. Oxid titaničitý pak katalyzuje oxidy dusíku na ve vodě rozpustné dusičnany. Ty se pak prostě z kalhot vyperou.
Člověk by tak k lepšímu životnímu prostředí ve znečištěných městech mohl přispět prostě tím, že by nosil své oblíbené džíny.
Špatná kvalita vzduchu, za kterou ve městech může zejména automobilová doprava, je vážným problémem. Podle odhadů ročně zemře kvůli špatnému ovzduší na 1,3 milionů lidí po celém světě.
reklama