Ekologické džíny: nová chemie umožňuje vyrábět modré kalhoty víc ‚zeleně‛
Nový a k životnímu prostředí šetrnější postup výroby byl představen tento měsíc na výroční konferenci Americké chemické společnosti. „Náš výrobní proces umožňuje při výrobě džínové látky ušetřit až 92 procent vody a spotřebovat o 30 procent méně energie, než kolik je potřeba při výrobě džínové látky klasickým způsobem,“ tvrdí Miguel Sanchez, textilní inženýr ze švýcarského chemického koncernu Clariant.
A dodává, že technologie vyprodukuje také o 87 procent méně odpadní bavlny, která se obvykle spaluje, a nevzniká při ní téměř žádná odpadní voda.
Při výrobě klasických džín se bavlna až patnáct krát máčí v lázni s barvou a potenciálně škodlivými chemikáliemi. Nový postup, nazvaný Advanced Denim, používá jen jednu lázeň a novou generaci ekologicky šetrných barev na bázi síry. Všechny ostatní výrobní kroky oproti klasickému postupu odpadají.
„Kdyby bylo na celém světě vyrobeno jen 25 procent všech džín pomocí naší barvící lázně, ušetřilo by to kolem 9,4 miliardy litrů vody,“ vypočítává Miguel Sanchez. „To je zhruba tolik vody, kolik by stačilo pro 1,7 milionu lidí.“ Zároveň by se nevyprodukovalo 8,3 milionu metrů krychlových odpadních vod a ušetřilo 220 milionů kWh elektrické energie.
Technologie Advanced Denim nabízí podle Sancheze kromě ekologických parametrů i nové odstíny, barvy a vzhled látky a zároveň i velkou stálost barev. Pro své vlastnosti získala technologie unijní ekoznačku The Flower.
reklama