https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ekologicke-dziny-nova-chemie-umoznuje-vyrabet-modre-kalhoty-vic-zelene-8219
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřEkologické džíny: nová chemie umožňuje vyrábět modré kalhoty víc ‚zeleně‛

26.6.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Džíny, 9500 litrů vody, skoro půl kila chemikálií a obrovské množství energie.
Džíny, 9500 litrů vody, skoro půl kila chemikálií a obrovské množství energie.
Foto | Cayusa / Flickr
Podle některých odhadů se při výrobě jednoho páru džín spotřebuje víc jak 9500 litrů vody, skoro půl kila chemikálií a obrovské množství energie. Dopady na životní prostředí jsou pak docela značné, protože ročně se na celém světě vyrobí okolo dvou miliard nových džín. Nové chemické postupy při výrobě ale slibují, že by výroba modrých kalhot mohla být víc ‚zelená‛.
 

Nový a k životnímu prostředí šetrnější postup výroby byl představen tento měsíc na výroční konferenci Americké chemické společnosti. „Náš výrobní proces umožňuje při výrobě džínové látky ušetřit až 92 procent vody a spotřebovat o 30 procent méně energie, než kolik je potřeba při výrobě džínové látky klasickým způsobem,“ tvrdí Miguel Sanchez, textilní inženýr ze švýcarského chemického koncernu Clariant.

A dodává, že technologie vyprodukuje také o 87 procent méně odpadní bavlny, která se obvykle spaluje, a nevzniká při ní téměř žádná odpadní voda.

Při výrobě klasických džín se bavlna až patnáct krát máčí v lázni s barvou a potenciálně škodlivými chemikáliemi. Nový postup, nazvaný Advanced Denim, používá jen jednu lázeň a novou generaci ekologicky šetrných barev na bázi síry. Všechny ostatní výrobní kroky oproti klasickému postupu odpadají.

„Kdyby bylo na celém světě vyrobeno jen 25 procent všech džín pomocí naší barvící lázně, ušetřilo by to kolem 9,4 miliardy litrů vody,“ vypočítává Miguel Sanchez. „To je zhruba tolik vody, kolik by stačilo pro 1,7 milionu lidí.“ Zároveň by se nevyprodukovalo 8,3 milionu metrů krychlových odpadních vod a ušetřilo 220 milionů kWh elektrické energie.

Technologie Advanced Denim nabízí podle Sancheze kromě ekologických parametrů i nové odstíny, barvy a vzhled látky a zároveň i velkou stálost barev. Pro své vlastnosti získala technologie unijní ekoznačku The Flower.


reklama

 
Další informace |
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist