Hradní zahradníci se pokoušejí rozmnožit stromy spojené s T. G. Masarykem
"Oba jsou již v poslední fázi života, ale vzhledem k jejich historické hodnotě je chceme zachovat pro budoucí generace. Proto jsme je nechali naroubovat a až budou stromky připravené k vysazení, vrátíme je zpět do areálu Hradu a do Lán," řekla ředitelka parků a zahrad Pražského hradu Helena Pánková.
Hradní zahradníci spolupracují s odborníky z průhonické dendrologické zahrady. Ti mají s roubováním historických a kulturně významných stromů třicetileté zkušenosti. "Z každého stromu jsme odebrali teleskopickými nůžkami 15 až 20 roubů, tedy menších větví. Ty naroubujeme na vhodné a kvalitní podnože, na kterých poté dorostou do velikosti vhodné pro novou výsadbu. Podobným způsobem se množí a pěstují například i ovocné stromy," uvedl vedoucí zahrady Zdeněk Kiesenbauer.
Zahradníci také v Empírovém skleníku v Královské zahradě Pražského hradu připravují tradiční výstavu před nástupem jara. Letos má název Předjaří: Zahrada malých gest. Výstava se inspirovala knihou Modern Nature britského umělce Dereka Jarmana o zahradě vzniklé na nehostinném pobřeží.
Vybraná umělecká díla na Jarmanův příběh volně navazují. Mladí umělci pojali zahradu jako portrét, rituál i útočiště, tedy místa, kde malá gesta mají velký význam, jak uvedla Máchová. Díla doplní 29 odrůd tulipánů, šest hyacintů, 57 drobných a časných cibulovin, 24 narcisů a 10 hvězdníků. Mají rozkvést ve stejnou chvíli. Výstava potrvá od 26. února do 8. března.
reklama

Plzeňský kraj, farnost a obvod dokončily studii úprav prostoru sv. Jiří v Plzni
Plzeň opraví budovu Puech-Chabalovy filtrace vody. Technický unikát má 100 let
Lesy ČR obnovují Drábské světničky, návštěvníky přivítají v létě