https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/humri-krabi-a-chobotnice-se-v-anglii-mozna-nebudou-smet-varit-zaziva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Humři, krabi a chobotnice se v Anglii možná nebudou smět vařit zaživa

17.7.2021 07:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Británie začíná projednávat návrh zákona týkající se welfare zvířat. Ten je součástí celé řady reforem, které mají nahradit legislativu EU v oblasti pohody živočichů. Jak ale upozorňuje nezisková organizace Crustacean Compassion, součástí tohoto návrhu nejsou živočichové jako korýši či hlavonožci. Právě humři, krabi a chobotnice jsou ale v restauracích vařeni zaživa či posíláni živí běžnou poštou.
 

To, že korýši a hlavonožci doposud nejsou v rámci britské legislativy považováni za “živočichy” a může se s nimi nakládat stejně jako s rostlinami, je terčem kritiky. Organizace Crustacean Compassion uvádí, že například vloni jeden z britských supermarketů prodával živé kraby zabalené v potravinové fólii. Podle zástupců organizace, která argumentuje nezávisle provedenými výzkumy přitom mohou tito živočichové cítit bolest a takovýmto nakládáním ze strany lidí mohou velmi trpět - třeba krab hnědý ve vroucí vodě zemře až po třech minutách. Mnohem humánnější by přitom podle organizace bylo usmrcení elektrickým proudem.

Organizace tedy ve spolupráci s odborníky připravila dodatek zákona, o němž doufá, že ho sněmovna lordů schválí. Aby na problematiku upoutala pozornost, sešli se zástupci organizace před sněmovnou v minulém týdnu převlečení do masek podmořských živočichů.

“Na korýše a hlavonožce se v britských zákonech úplně zapomíná. Ačkoli jsou obecně považovaní za živočichy, kteří dokážou cítit bolest, jsou pořád součástí brutálního zacházení potravinářského průmyslu. Přitom v zemích jako je Švýcarsko, Norsko nebo Nový Zéland v legislativě týkající se welfare živočichů zahrnuti jsou,” komentuje Maisie Tomlinson z organizace Crustacean Compassion.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

17.7.2021 15:55
Je to jako u lidí. Než člověka ve vegetativním stavu zbavit nehumánně
trápení, tak ho humánně týráme několik let. Nad hlavonožci se lidé
dojímají, ale nevadí jim humanitární bombardováni lidí a i zvířat
v místech konfliktů vyvolaných z pofiderních důvodů. Tyto zástupné
problémy mají za úkol odvést pozornost od miliónů zbytečně mrtvých živočichů při vojenských cvičeních a válkách na moři i na souši.
Doufám, že při konzumaci hmyzu bude každý jedinec humánně zabit
a nebude za živa smažen, pečen a nebo semlet na mouku. Tato falešná
útlocitnost je k smíchu v porovnání s bestialitou v jiných oborech
a vzbuzuje ve mne pocit, že je to pouhá úlitba špatnému svědomí.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.7.2021 17:54
Copak lidé, ale nejhorší je, že zvířata sama se mezi sebou zabíjejí velmi surově. Snad by se mělo mezi nimi začít s nějakou osvětou a vysvětlit kočce, že myš před sežráním nesmí trpět.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

18.7.2021 08:28 Reaguje na Richard Vacek
ty budeš nějaký, nevím čeho, aktivista, když vzpomínáš to "humanitární bombardování " co ? když si kočka po ulovení hraje s myší či ptáčkem tak se v těle oběti uvolňují nějaké stresové věci a ty dělají to maso údajně chutnější...jsem někde četl...podrobnosti nechť si zájemce hnidopich vygoogluje již sám. také jsem viděl dokument v němž příslušník nějakého toho horského etnika ve Vietnamu ( myslím ), tloukl do živé slepice klacíkem až ji zcela zamordoval a pak jí sežrali k večeři. ti uhynulí kytovci na plážích mě taky dost serou ale není to způsobeno jen vojenskými cvičeními...na vině je zřejmě i znečištění moře plasty, starými sítěmi, vypuštěnou ropou aj. hmyzí kuchyni jsem ochutnal a myslím si že vhozením cvrčka či moučného červa do vroucího oleje není až tak na nějaké útlocitné litanie. nakonec i rostliny údajně spolu komunikují a tak teda nevím co na to fanatičtí wegani, co budou oni žrát ? a králíci aj. až půjdu s kosou na trávu ? bude v budoucnu třeba nějaký žňový lístek - obdoba toho loveckého ? a jaké ty bestiální obory máš na mysli ? budeš v řadách těch weganských fanatických pomatenců co protestují před branami brněnského výstaviště při národní výstavě hospodářských zvířat a obtěžují sedláky živících národ ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.7.2021 20:27 Reaguje na radim buffalo tobias
Zkusím odpovědět na váš trochu zmatečný příspěvek reagující
na mne, ale v odpovědi panu Vackovi. Předně nejsem nijak
přehnaně útlocitný člověk, který nezabíjí živé tvory a ani
rostliny. Pouze zastávám názor ten, že vše se má zabíjet
pouze za nějakým účelem(potrava, nemoc, stáří) a ne pouze
z pochybných důvodů jako válka, či pouhé vojenské cvičení. Na tom moři jsou kytovci pouze špičkou tvorů, kteří na to doplácejí, ale takový výbuch ve vodě zabíjí tisíce ryb a tvorů kolem. Podobně je tomu ve válkách, kde se nikdo neohlíží nejen na civilisty, ale tím tuplem na zvířata. Po užití Agent Orange byly Vietnamské pralesy komplet bez života, nebo hrozivě zdevastovaného a vše pouze v zájmu ideologie. Po stažení okupačních vojsk bez výsledku, který byl cílem války. Podobně vypadají všechny války a mívají obdobné
výsledky, které jsou často spíše k horšímu. Toto se mi
hnusí a taky to, že pak společnost vytváří zástupné
problémy při prosazováni humánních porážek dnes už i těch
hlavonožců a členovců. Chci vidět jak jednou budou zabíjet
třeba nejen ten hmyz, ale i měkkýše jinak, než je vařit
a nebo dokonce jíst za živa. Debilita lidí je na vzestupu
a lidé potřebují dostat pár facek, aby si v hlavě ujasnili,
co je podstatná a co je obyčejná kravina.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist