https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/idnescz-polevka-ze-zralocich-ploutvi-ohrozuje-svetovy-ekosystem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

iDNES.cz: Polévka ze žraločích ploutví ohrožuje světový ekosystém

10.8.2010 11:50 | PRAHA (Ecomonitor)
Nelegální obchod se sušenými žraločími ploutvemi, ze kterých se ve východní Asii připravuje polévka, ohrožuje počty žraloků v mořích. Tím je ohrožen i ekosystém, protože žraloci v mořích hrají podobnou roli, jako lvi či tygři na pevnině – udržují rovnováhu ostatních živočišných i rostlinných populací, píše server iDNES.cz.
 

Polévka ze žraločích ploutví
Polévka ze žraločích ploutví je pochoutka uctívaná v Číně a okolních zemích již po mnoho staletí.
Foto: chee.hong/Flickr.com

Ze žraločího těla se využívají pouze ploutve, protože žraločí maso se rychle kazí. Pytláci při lovu žraloků z živých zvířat ploutve odřežou a trup hodí zpět do moře. „Tam se zmrzačený predátor po několika hodinách utrpení udusí a jeho mršinu pozře žraločí kolega, který se doposud rybářským hákům a sítím úspěšně vyhýbal,“ píše server iDNES.cz. Kilogram sušených ploutví má cenu okolo 700 dolarů, tedy 14 000 korun, a obchodování s nimi je proto nadmíru výnosné

Polévka ze žraločích ploutví je pochoutka uctívaná v Číně a okolních zemích již po mnoho staletí. Až v posledních dekádách se však stala symbolem bohatství a společenského statutu, na což každoročně doplatí asi 100 milionů původních majitelů ploutví. Ploutev sama o sobě je bez chuti a polévce ochucené kuřecím či vepřovým vývarem dodává pouze rosolovitou konzistenci.

Žraloci v mořích plní úlohu predátora a udržují rovnováhu ostatních živočišných i rostlinných populací. Jejich úplné či částečné vyhubení by tak mohlo způsobit přemnožení ryb živících se fytoplanktonem a následný nedostatek rostliny, která produkuje polovinu atmosferického kyslíku získaného fotosyntézou, informuje iDNES.cz. Oceánský ekosystém je nejdůležitějším faktorem regulující klima naší planety, život na Zemi tudíž závisí na životě v oceánu.

Světová moře brázdí přes dva miliony rybářských lodí, lovem ryb se živí zhruba 43 milionů lidí. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) vloni upozornila, že rybáři již úplně zdevastovali či vážně ohrožují 80 procent ryb téměř ve všech částech světa. Podle nedávné studie časopisu Science je dokonce pravděpodobné, že populace průmyslově lovených ryb a mořských plodů by mohly z oceánů zcela zmizet již v roce 2048.

Ve zprávě iDNES.cz jsou dále popsány způsoby lovu žraloků, navrhovaná opatření k ochraně populace žraloků a další informace. Zpráva Žralok mizí ze světa aneb polévka, která ohrožuje světový ekosystém byla zveřejněná 10. 8. 2010.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist