USA se změnou legislativy staví do čela ochrany žraloků, píše Mongabay.com
„Sběr“ ploutví technicky neznamená nic jiného, než že jsou uloveným žralokům jejich ploutve zaživa odříznuty. Zmrzačené paryby jsou pak házeny zpět do moře, kde se v bolestech utopí. Zmražené nebo sušené ploutve míří nejčastěji do Asie, kde je polévka ze žraločích ploutví vyhlášená delikatesa. Právě sběr ploutví by měl podle nové úmluvy z vod Spojených států amerických vymizet.
Úmluva chrání žraloky před rybáři ve vodách Spojených států, ale ne v jiných mořích. „Dokud se najdou lidé schopní platit peníze, aby tahle zvířata snědli, budou žraloci i nadále loveni,“ shrnuje stav ochrany žraloků Peter Knight, výkonný ředitel ochranářské iniciativy WildAid. Jedinou zemí, která zakazuje prodej či nákup žraločích ploutví, je Havaj. „Ochrana v amerických vodách samotné žraloky nezachrání. Ale USA může být příkladem pro jiné země,“ říká Matt Rand, vedoucí skupiny Globální kampaně na záchranu žraloků. Pro některé druhy může být ale už pozdě. Podle odhadů vedoucích kampaně by v případě žraloka velrybáře z čeledi modrounovitých trvalo stovky let, než by se stav populace stabilizoval.
Článek vyšel na serveru Mongabay.com dne 27. 12. 2010 po názvem „New legislation places US at forefront of shark conservation“.
reklama