https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/iea-geotermalni-energie-by-mohla-pokryt-15-procent-rustu-poptavky-po-elektrine
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

IEA: Geotermální energie by mohla pokrýt 15 procent růstu poptávky po elektřině

16.12.2024 00:58 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Geotermální energie by mohla do roku 2050 pokrýt až 15 procent celosvětového růstu poptávky po elektřině. Zvýšení kapacity by vyprodukovalo až 800 gigawattů, což je tolik elektřiny, kolik ročně spotřebují Indie a USA dohromady. Takový rozvoj však bude nejprve vyžadovat snížení nákladů. Uvedla to ve své zprávě o budoucnosti geotermální energie Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 
V současné době je geotermální energie velmi nevyužitým zdrojem, pokrývá zhruba jen jedno procento celosvětové poptávky po elektřině. Generální ředitel IEA Fatih Birol upozornil, že růst geotermální energie by mohl do roku 2035 přinést investice v hodnotě jednoho bilionu USD (23,8 bilionu Kč).

Podle IEA by geotermální energie mohla vycházet z odborných znalostí dnešního ropného a plynárenského průmyslu, například využitím stávajících vrtných zařízení. To by mohlo pomoci dostat se hlouběji pod zemský povrch a využít rozsáhlé zdroje s nízkými emisemi.

V současnosti se většina instalované kapacity nachází v zemích, které mají buď vulkanickou činnost, nebo se rozkládají na tektonických zlomových liniích, což usnadňuje přístup ke zdrojům. Mezi současné lídry v této oblasti patří USA, Island, Indonésie, Turecko, Keňa a Itálie. Nové technologie však otevírají možnosti jejího využití v téměř všech zemích.

Německá vláda se nedávno vyslovila pro urychlení rozvoje geotermální energie a urychlení schvalovacího procesu pro geotermální elektrárny, tepelná čerpadla a systémy skladování tepla. Toto téma bude na programu pondělního zasedání ministrů energetiky EU, upozornila agentura DPA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.12.2024 07:59
." Takový rozvoj však bude nejprve vyžadovat snížení nákladů. "
No ale jak, když Island Geotermální energii moc nerozvíjí, zřejmě kvůli nákladům. A to má teplo pod povrchem. Raději staví vodní.
Viz WIKI: "Zdroje obnovitelné energie poskytují takřka 100 procent výroby elektrické energie, okolo 75 procent pochází z vodních a 25 procent z geotermálních elektráren."
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.12.2024 10:33 Reaguje na Slavomil Vinkler
vrtat se v Zemi, když jsou na seismicky aktivní oblasti je riziko.
Oni to ale používají i jako teplárnu. Nicméně není to recept pro všechny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.12.2024 12:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
V tak seismicky labilní oblasti to problém rozhodně je. U nás, kde je k horké sféře daleko, to asi význam taky nemá. Ale vhodných oblasí bude asi dost.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.12.2024 08:27
Nebyly náhodou podobné pokusy zastavené poté, co výrazně zesílilo podezření, že mají za následek nepříjemně zvýšenou seismickou aktivitu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2024 19:14 Reaguje na Viktor Šedivý
Nebyly, proč se ptáte?
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.12.2024 10:11
Vidíte, pane Vinklere, to je jako spalování dřeva pro energetické účely: geotermální energie nemůže zachránit energetiku, ale je to doplňkový zdroj proti výpadkům a předraženým spotovým cenám, spíše pouze pro obyvatele, nikoli pro průmysl. Průmysl potřebuje vydatnější zdroj.

Proč se hledají všemožné zdroje a nesází se jen na JE? I JE jsou nebezpečné, výstavba dlouhá, drahá, nelze je rychle odstavit a spustit, mají své nevýhody a přechodem na elekřinu pro všechno bude extrámní požadavek na přenosovou síť. Je třeba decentralizovat, hledat jiné- místní zdroje. Proto doplňková výroba tepla a elektřiny ze dřeva (i ze FV)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.12.2024 12:45 Reaguje na Honza Honza
Přesně tak, decentralizované zdroje jsou budoucnost, jeden stačit prostě nebude, to naši jaderníci stále nechápou.
Odpovědět
va

vaber

17.12.2024 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, dieselcentrála , nebo benzínový agregát do každého domu, to je zářivá budoucnost. V Indii už to mají dávno, předběhli nás.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2024 19:10 Reaguje na vaber
Vy jste prostě zakysnul za komára, kdy byl dýzlák výkřikem hi- technologie. Dnes se používají kromě střešních fve i taky horizontální (válcové) vrtule, které dávají 3 - 4 kW, když fučí. A fučí i v noci a hlavně v zimě. Samozřejmě základem je dobrá baterka, což taky není problém.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.12.2024 13:44 Reaguje na Honza Honza
Právě kombinace dřeva jakožto úložiště elektřiny s FV, bateriemi, TČ a elektroauty by byla nejlepší cesta.
Tato energie by ulevila velkým zdrojům, snížila by náklady na přenos, výstavba a výroba je levná, výroba může okamžitě naběhnout.

Je jen třeba, aby ekologové byli rozumní a nechtěli všechno- zákazali kvůli 20 druhům silnici pro JE, přitom JE je jediná záchrana, nelze ji stavět kdekoli, vše elektrárně musí ustoupit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.12.2024 20:24 Reaguje na Honza Honza
Tato energie vyjde mnohem dráž než z velkých zdrojů a její řízení je noční můrou.
Kdyby se veškeré prostředky promrhané na občasné zdroje věnovaly na výstavbu JE, máme na dost let vystaráno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2024 19:12 Reaguje na Viktor Šedivý
Kdyby pes nečůral, dál by došel. Tak proč tendr na dostavbu Temelína estébák zrušil?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist