https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/iea-mira-energeticke-ucinnosti-pri-vysokych-cenach-zrychluje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

IEA: Míra energetické účinnosti při vysokých cenách zrychluje

2.12.2022 13:42 | KODAŇ (ČTK)
Foto | geralt / Pixabay
Celosvětový pokrok v oblasti energetické účinnosti v letošním roce zrychlil, zejména kvůli vysokým cenám energií a narušení dodávek paliv. Celosvětové investice do energetické účinnosti, jako jsou tepelná čerpadla a izolace budov, letos podle předběžných údajů stoupnou o 16 procent na 560 miliard USD (13 bilionů Kč), uvedla ve své dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala však, že ani toto zvýšení stále nestačí k dosažení cílů v oblasti změny klimatu.
 

IEA vyzvala vlády, aby upřednostnily snahy o zvýšení energetické účinnosti v budovách a dopravě. Ambice na snížení emisí a omezení růstu teplot se totiž nepodaří splnit jen zaměřením na budování obnovitelných zdrojů energie.

Letošní investice způsobily, že energie se využívá o dvě procenta efektivněji než loni. To je téměř dvojnásobek proti posledním pěti letům. Stále je to však za průměrem čtyř procenta ročně, což je podle IEA v tomto desetiletí nutné k naplnění scénáře nulových čistých emisí do roku 2050.

Podle odhadů IEA se letos v Evropě prodají téměř tři miliony tepelných čerpadel, která k vytápění nebo chlazení budov využívají mechanickou energii poháněnou elektřinou místo fosilních paliv. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s prodejem v roce 2019.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.12.2022 16:39
Světlo a teplo zachránilo v listopadu uhlí. Není za něj náhrada.
Teplo a světlo zajistí Čechům i v tomto roce odepisovaná elektřina z uhlí. Před příchodem zimy zajišťují uhelné elektrárny 43 procent elektrického proudu. Pouze tyto elektrárny navíc mohou nabídnout volné kapacity, až se spotřeba zvýší v mrazivých měsících.
-----------
Pak znám jistého nedouka z Brna, pana Hanzla , který "ropáky" opovrhuje, topí teplem,které v létě v pytlích nanosil do sklepa a jako zdroj elektřiny používá ebonitové tyče a ocas.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.12.2022 16:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

2.12.2022 17:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
A nebo používá fotovoltaiku s akumulací a tepelné čerpadlo. Zkuste to a uvidíte, že žádnou uhelnou elektrárnu nebudete potřebovat.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.12.2022 18:07 Reaguje na Katka Pazderů
Problém je, že v zimě to je na prd. Zkuste a uvidíte, že se bez jiného zdroje neobejdete. A ten jiný zdroj musíte zaplatit i přes léto, i když ho nebudete potřebovat. Proto je kombinace s OZE tak drahá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 14:55 Reaguje na Richard Vacek
Žádná "kombinace" s OZE drahá není, drahý je jen zemní plyn. A plyňáky jedou celý rok tak jako tak, jenou se sníženým výkonem. A ten vám potom udělá úsporu plynu, což může být klidně výrazně přes polovinu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.12.2022 18:34 Reaguje na Katka Pazderů
Na fotovoltaiku s akumulací a tepelné čerpadlo byste potřebovala odhadem 750 tis. Kč.
I když náš brněnský hrdina dřel na stavbách v SSSR , na tohle si neuškudlil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 14:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
To silně přitlačte. Ale my si platíme zcela dobrovolně pořád fond oprav, takže na fve a nový, kondenzační kotel v pohodě je.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2022 12:24 Reaguje na Katka Pazderů
Akorát že na TČ musí prakticky komplet překopat barák. Jinak z toho TČ udělá v podstatě elektrokotel.
Že zrovna když je potřeba nejvíc topit, tak vás ta FVE nevytrhne, o tom netřeba psát. Stačí se podívat z vokna.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 13:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud mě vytrhne 3/4 roku, tak tu čtvrtinu holt zaplatím.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2022 14:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Myšlenka byla ta, že v celkové spotřebě energií za domácnost, hraje zcela zásadní úlohu vytápění. Aspoň tedy u mne. Náklady na teplo=plyn mám cca 10x vyšší než na elektřinu. A to na ni mám i ohřev TUV.

Takže si fakt nejsu jist, zda by mne FVE na střeše z pohledu celkových nákladů energie nějak jooo vytrhla, resp. jaká by vůbec byla její ekonomická návratnost.

Osobně jsem toho názoru, že investovat ty peníze do zateplení a pod. by mělo větší efekt.

Píšu samozřejmě o staré zástavbě, pokud by šlo o výstavbu nového RD, tak je to úplně jiný příběh a kombinace FVE a TČ mi přijde více než smysluplná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 16:48 Reaguje na Svatá Prostoto
A vy bydlíte v tělocvičně nebo ještě výrobní hale a topíte na 30 stupňů??? Já měl topení a elktřinu skoro nastejno.
Nový domek vyjde i s topením na fve, taky topit se dá jinými médii, než jen plynem. Malá domek vytopíte jedněmi krbáky atd. atd.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 14:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, kolik jste za tu elektřinu platil???

Novou výstavbu sem netahat, to je úplně jiný příběh. Nebo nějakou brutál rekonstrukci. V ulici jedna taková probíhá, a tam to bude asi fakt top ... taky z baráku doslova zůstaly jen obvodové zdi a co jsem se s lidma z té firmy bavil, tak to bude celkem cca za 15.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.12.2022 17:00
IEA - to je ten spolek, co má velký podíl na současných cenách energií a nejenom na tom !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist