https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/je-treba-definovat-uzitkovou-vodu.usetrit-by-se-dalo-az-40-procent-pitne-vody-uvedla-aliance-sance-pro-budovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pro větší využívání užitkové vody je třeba definovat parametry její nezávadnosti, uvedla aliance Šance pro budovy Aktualizováno a opraveno

14.6.2021 14:21 | PRAHA (ČTK)
Nejvíce těchto systémů bylo zavedeno v rodinných domech, kde není třeba žádat o povolení hygieniky.
Nejvíce těchto systémů bylo zavedeno v rodinných domech, kde není třeba žádat o povolení hygieniky.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pexels.com
V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude zajištěna zdravotní nezávadnost. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Podle něj již pomohlo zavedení definice užitkové vody do zákona o ochraně veřejného zdraví. Jak uvedl, detailní parametry by mělo připravit ministerstvo zdravotnictví. Užitkovou vodou se označuje dešťová voda nebo takzvaná šedá vody z umyvadel a sprch pro splachování, praní, závlahu nebo umývání vozidel.
 

"Díky ujasnění pravidel budou stavebníci vědět, jaké parametry má užitková voda splňovat, pokud ji chtějí ve své budově využívat k zalévání, splachování nebo například praní. Ministerstvo zdravotnictví by nyní mělo připravit vyhlášku s kvalitativními parametry, na základě kterých se bude pomocí odběrů a rozborů prokazovat, že upravená srážková a šedá voda je zdravotně nezávadná a nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví," uvedl Holub.

Česko má podle Holuba velký potenciál pro úsporu vody v budovách. Jako příklad bytových domů s recyklací šedých vod uvedl projekt Botanica K v pražských Jinonicích nebo rekonstrukce panelového domu v Jiříkově. Systémy na recyklaci šedé vody využívají také některé hotely, například Mosaic House v Praze, Bouda v Malé Úpě nebo Galant v Mikulově.

Nejvíce těchto systémů bylo zavedeno v rodinných domech, kde není třeba žádat o povolení hygieniky. "Podstatná část těchto projektů byla podpořena z takzvané malé Dešťovky, tedy Národního programu Životní prostředí. Od doby jejího vyhlášení v září 2017 jsme do dnešního dne přijali na 10 500 žádostí v celkovém objemu dotační podpory ze strany státu za zhruba 425 milionů korun," doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Loni v prosinci prezident Miloš Zeman podepsal novelu vodního zákona, která obecně podporuje snazší využití šedé vody v budovách. Pokud se hygienicky upraví, je možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

15.6.2021 08:33
určité množství špíny se bude čistit menším množstvím vody, kdyby se to podařilo, na konci bude méně vody, ale hodně špinavé, jak si s tím poradí čističky nevím,
ale my potřebujeme hlavně nešpinit vodu a ne si vyrábět hodně špinavou vodu
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist