https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/jen-petina-obsahu-kontejneru-na-sidlistich-ve-v.myte-by-mela-skoncit-na-skladce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jen pětina obsahu kontejnerů na sídlištích ve V. Mýtě by měla skončit na skládce

8.7.2021 12:01 | VYSOKÉ MÝTO (ČTK)
"Neskutečně plýtváme potravinami. Ti co je vyhazují, by se měli zamyslet, kolik jich opravdu sní a kolik jich kupují," uvedla radnice na svém webu. V kontejnerech bylo také 8 až 12 procent textilu. Některé vyhozené oděvy by se ještě daly s pomocí charitativních organizací využít, kdyby je vlastník odevzdal do kontejneru na starý textil.
"Neskutečně plýtváme potravinami. Ti co je vyhazují, by se měli zamyslet, kolik jich opravdu sní a kolik jich kupují," uvedla radnice na svém webu. V kontejnerech bylo také 8 až 12 procent textilu. Některé vyhozené oděvy by se ještě daly s pomocí charitativních organizací využít, kdyby je vlastník odevzdal do kontejneru na starý textil.
Jen zhruba pětina obsahu kontejnerů na sídlištích ve Vysokém Mýtě by měla skončit na skládce. Ostatních 80 procent tvoří tříditelné složky jako papír, plast, sklo nebo biologický odpad. Vyplývá to z analýzy odpadů z kontejnerů ze sídlištní zástavby, kterou město dělalo na jaře. Výsledky byly ve všech kontejnerech obdobné.
 

V odpadních nádobách na sídlištích se nacházelo 16 až 20 objemových procent papíru, 20 až 30 procent plastů nebo dvě až 25 procent bioodpadů. "Neskutečně plýtváme potravinami. Ti co je vyhazují, by se měli zamyslet, kolik jich opravdu sní a kolik jich kupují," uvedla radnice na svém webu. V kontejnerech bylo také osm až 12 procent textilu. Některé vyhozené oděvy by se ještě daly s pomocí charitativních organizací využít, kdyby je vlastník odevzdal do kontejneru na starý textil. V malé míře lidé vyhazovali do směsného odpadu také kovy, sklo a nábytek.

Od roku 2016 funguje ve Vysokém Mýtě pilotní projekt Třídění od prahu domu, kdy byl u rodinných domů zaveden čtrnáctidenní svoz komunálního odpadu a měsíční svoz papíru a plastu. Z výsledků je zřejmé, že pokud lidé opravdu třídí, produkce směsného komunálního odpadu se pohybuje kolem jednoho litru na osobu a den. Obdobné by to podle radnice mělo být i na sídlištích.

Od letošního dubna se odpady v celém městě vyvážejí jednou za dva týdny, čemuž předcházela minulý rok informační kampaň. První tři měsíce roku 2021 měly sloužit k tomu, aby si lidé uvědomili a naučili se, co do kontejnerů na odpad mohou a nemohou odkládat. Pokud byly zjištěny chyby, dostali upozornění ve formě samolepky na kontejner, přesto jsou přeplněné.

"Pokud nezměníme naše dosavadní chování a nezačneme dostatečně třídit, bude nutné razantně navýšit poplatek za odpad," uvedla radnice. V současnosti se ve Vysokém Mýtě za osobu ročně platí 520 korun, poplatek se nezměnil už osm let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

8.7.2021 15:12
lidi nejsou žádní vědátoři, takže vyhazují kde co, na druhou stranu, nutit lidi třídit, když kontajnérová stání jsou plná je rébus. Veřejné odpadové koše taky nejsou na třídění upravené.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

8.7.2021 15:28
Jen by mne zajímalo co by nám poradili ti chytrolínové, kdyby všichni občané ČR začali třídit dle popisu chytrolínů. Kam by se poděl všechen ten papír a zejména plast?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.7.2021 18:25 Reaguje na Vladimír Hošek
Kam? No sesypal na hromadu a odvezl na skládku, když o to není
zájem ze strany zpracovatelů. To ale není důležité, důležité
je podle EU zvýšit podíl vytříděného odpadu a nediskutovat,
co potom s ním.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist