https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/koala-triumph-se-narodil-bez-nohy-ale-naucil-se-lezt-s-protezou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koala Triumph se narodil bez nohy, ale naučil se lézt s protézou

28.2.2021 03:23 | CANBERRA (ČTK)
O Triumphových nesnázích se dověděl Jon Doulman, který je specialista na zubní protézy. A vznikla růžová náhrada chodidla, která se k noze připevňuje suchým zipem a na spodní části má nášlapnou plochu, jež koalovi pomáhá zachytit se při chůzi a šplhu.
O Triumphových nesnázích se dověděl Jon Doulman, který je specialista na zubní protézy. A vznikla růžová náhrada chodidla, která se k noze připevňuje suchým zipem a na spodní části má nášlapnou plochu, jež koalovi pomáhá zachytit se při chůzi a šplhu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sameček koaly, který se v Austrálii narodil bez nohy, může díky protéze šplhat i běhat. Pomohla mu veterinární ošetřovatelka Marley Christianová, která ho našla ho roce 2017 vedle jeho umírající matky v Novém Jižním Walesu. Měl jenom tři končetiny a na čtvrté pouze pahýl, informovala agentura Reuters.
 

"Když jsem mu nasadila tu náhradu a on poskočil a začal běhat a šplhat, brečela jsem. Je to nejlepší, co se kdy událo, udělala bych pro něj cokoli," řekla Christianová o koalovi, který dostal jméno Triumph.

Christianová se stala hlavní ošetřovatelkou postiženého zvířete v lismorském středisku Přátelé koal, které leží 136 kilometrů jižně od Brisbane. Snažila se najít pro samečka řešení, ale americká firma specializovaná na zvířecí protézy, která se pro Triumpha snažila vyrobit náhradu, nebyla úspěšná.

Řešení se našlo nečekaně doma. O Triumphových nesnázích se dověděl Jon Doulman, který je specialista na zubní protézy. A vznikla růžová náhrada chodidla, která se k noze připevňuje suchým zipem a na spodní části má nášlapnou plochu, jež koalovi pomáhá zachytit se při chůzi a šplhu. "Vyžadovalo to trochu jiné uvažování, aby se přišlo na náležitý tvar, ale je úžasné vidět, že mu to pomohlo," řekl Doulman.

Věc pro něj ještě neskončila, snaží se přijít ještě na lepší tvar, který bude dokonalejší. Triumphovi je ale prý už s tou nynější protézou dobře. Samečkovi je nyní téměř pět let a zbytek života stráví v zajetí. A nejpravděpodobněji pod dohledem paní Christianové.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist