Kraj Vysočina přispěje na kotle všem loňským žadatelům, kteří splnili podmínky
Vysočina dostala na toto dotační kolo nejdřív 119 milionů korun, z nich podle dřívějších údajů kraje padne přibližně osm milionů na náklady spojené s administrací projektu. Žádosti o dotaci projednala rada kraje loni v prosinci. "Nicméně, když jsme to vyhodnotili, tak jsme viděli, že ne na všechny máme peníze z dotace. Ale i tak jsme si je podrželi v takzvaném zásobníku a požádali jsme ministerstvo, aby nám navýšilo tu dotaci," řekla náměstkyně.
Z programu mohly domácnosti získat podporu až do 95 procent výdajů spojených s výměnou starého kotle za nový s ekologičtějším provozem. Kraj Vysočina přijímal žádosti loni v srpnu, přišlo jich 844. Vyřazeno bylo 56 žádostí, které nesplnily podmínky programu nebo byly duplicitní.
Dotace byly určené na výměnu starých kotlů s ručním přikládáním. Na domácnosti s nejnižšími příjmy byl krajský program loni zaměřený poprvé. Podmínkou bylo, že roční čistý příjem všech členů domácnosti v roce 2020 nebyl v průměru vyšší než 170.900 korun. V některých případech povinnost prokazovat příjmy neplatila, například u domácnosti, ve které žijí jen starobní důchodci případně invalidé třetího stupně.
Dotační program na výměnu starých kotlů v domácnostech vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v Česku. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci poprvé požádat v lednu 2016. Schváleno bylo od té doby celkem přes 9300 žádostí o dotaci. Podle zveřejněných údajů do začátku loňského prosince kraj těmto žadatelům vyplatil 762 milionů korun.
reklama