https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/odsireni-elektraren-prineslo-navrat-obyvatel-ukazal-vyzkum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odsíření elektráren přineslo návrat obyvatel, ukázal výzkum

30.10.2025 01:32 | BRNO (ČTK)
Foto | R.D. --Rolf-Dresden / Wikimeda Commons
Odsíření elektráren v severních Čechách přineslo návrat obyvatel, ukázal výzkum. Podle jeho autorů tak masivní zlepšení kvality ovzduší může zásadně ovlivnit migrační chování lidí. Vyplývá to ze studie Štěpána Mikuly a Marioly Pytlikové z Národního institutu SYRI. O výsledcích studie, která vyšla v časopise European Economic Review, informoval mluvčí SYRI Filip Vrána.
 
Studie je podle autorů první kauzální analýzou na světě, která ukazuje, jak masivní zlepšení ovzduší může změnit migrační chování. Dosud totiž podle nich chyběly spolehlivé důkazy o tom, co se stane s migrací, když se kvalita ovzduší výrazně zlepší.

Případ severních Čech z 90. let minulého století byl podle autorů studie jedinečný. Díky povinnému odsíření elektráren rychle poklesly koncentrace oxidu siřičitého z extrémních hodnot na úroveň pod limity platné v Evropské unii a tolerované Světovou zdravotnickou organizací.

"Tento přírodní experiment umožnil izolovat vliv čistšího vzduchu na migraci nezávisle na ekonomických faktorech," uvedl Štěpán Mikula ze SYRI a Masarykovy univerzity.

Studie ukazuje, že odsíření elektráren v 90. letech migraci zásadně změnilo. Díky čistšímu ovzduší se ze zasažených regionů stěhovalo o čtvrtinu méně lidí než dříve, zatímco počet těch, kteří se rozhodli přistěhovat, vzrostl téměř o 80 procent. Severní Čechy, kdysi označované za "obětní zónu" těžkého průmyslu, se tak v 90. letech díky masivnímu zlepšení ovzduší staly znovu atraktivním místem pro život.

"Vysoce vzdělaní lidé reagovali na čistý vzduch nejvíce, což má zásadní význam pro budoucí rozvoj regionů. Vládní peněžní pobídky v době socialismu neměly žádný účinek, zatímco investice do škol, zdravotnictví a kultury pozitivní dopad zesilovaly," doplnila Mariola Pytliková, která se migrací dlouhodobě zabývá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.10.2025 07:11
výměna uhelných děr za lithiové je opravdu velká změna pro zkoušený region...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2025 07:53 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jistě, zvláště, když se nic takového neděje.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.10.2025 08:32 Reaguje na Pavel Hanzl
to se nesmíte koukat jen z okna bytu...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2025 17:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Fakt? To se tam už těží lithium? Co jsem četl, je to nesmysl celý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2025 08:07
Severní Čechy (někdy obrozenci nazývané Zlatá žíla země České) se staly největší totálně zdevastovaným územím na světě dle National Geographic z 80. let. Konkrétní článek jsem nedohledal, ale EI mi napsala tohle:
"Zprávy říkají, že celé Československo bylo za socialismu někdy označováno jako „nejznečištěnější země světa“ či „odpadkový koš planety“, přičemž severní Čechy (část tzv. Black Triangle) byly často uváděny jako epicentrum." AI
A zlý antiekolog Klaus (v té době byl ještě normální) nechal všechny elektrárny odšířit a chemický průmysl zbankrotoval sám.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.10.2025 08:33 Reaguje na Pavel Hanzl
nějaký vlastní názor nemáte?
Odpovědět
MD

Milan Dostál

30.10.2025 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy si zase trochu vymýšlíte, trochu ohýbáte fakta. Jasně, Československo může za znečištěné oceány, ovzduší, vykácené pralesy, mrtvá území po celé planetě.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

30.10.2025 08:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Koukám, že Rusko nebo Čína byly tehdy zcela mimo dohled NG. Zkuste i další zdroje informací.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2025 17:28 Reaguje na Marcela Jezberová
U nás byl koncentrovaný průmysl pro celé RVHP a komáři totálně mastili na jakoukoliv ekologii, jedná se o rozsáhlá území v centru Evropy. Nevím, kde dokázali otrávit celá pohoří, jako my Krušky, ale NG je velmi solidní zdroj.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.10.2025 09:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, použitím AI tedy rozhodně vaše příspěvky inteligentnější nejsou.
Odpovědět
pk

pepa knotek

30.10.2025 15:22
Autorka bere nejspíš dobrej matroš, doporučuji ji navštívit města v podkrušnohoří a seznámit se na zdejších radnicích s problematikou rozrůstajících se lokalit s tzv. nepřizpůsobivými. Ti navrátivší se "vysoce vzdělaní lidé" to zjistila kde ? Tato skupina naopak prchá kam může.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist