https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/krkonossky-narodni-park-ziskal-ekologicky-certifikat-fsc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonošský národní park získal ekologický certifikát FSC

1.7.2009 13:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) získala certifikát Forest Stewardship Council (FSC) za péčí o krkonošské lesy. „FSC je velmi prestižní ocenění. Ukazuje, že Správa KRNAP o lesy pečuje opravdu příkladně," říká ministr životního prostředí Ladislav Miko, který se slavnostního předání zúčastnil.
 

Les nedaleko Harrachova v Krkonoších
Z pohledu spotřebitele hromada certifikovaného dřeva. Na snímku krkonošský les nedaleko Harrachova.
Foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz

Certifikát FSC je vizitkou vlastníka, který dodržuje šetrné principy přístupu k lesu jako trvalé součásti ekosystému. Je oceněním odpovědného, přírodě blízkého lesního hospodaření. „Národní park získal certifikát, neboť všechny požadavky certifikace FSC dodržuje již mnoho let, a tak Standard FSC vlastně kopíruje,“ dodal tiskový mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Přístup v rukavičkách

„V našem parku se například nesetkáte s třemi základními jevy, které jsou v jiných lesích zcela běžné, a dokreslují tak náš přístup k přírodě,“ vysvětluje Radek Drahný. „Za prvé, nekácíme holosečným způsobem. To znamená, že se nevytváří mýtiny, které by se znovu osazovaly a následně opět těžily. Za druhé, nepálíme v lese klest, což je jinde zcela obvyklé. Za třetí, nepoužíváme pesticidy. Jinde se pomocí pesticidů odstraňují kůrovci. My se zaměřujeme především na první fázi hubení, což představuje rozmisťování lapačů a odkornění napadených stromů. Nutno ovšem podotknout, že i kůrovec patří do ekosystému a problémy nastávají až s jeho přemnožením,“ řekl Drahný.

"Standard FSC se dělí na tři části: ekologickou, sociální a ekonomickou," vysvětlil Radek Drahný. Zatímco ekologická a sociální spočívá ve zvýšené pozornosti vůči lesu a bezpečnosti práce v něm, ekonomická část určuje podmínky pro používání registrovaného jména a loga FSC.

Směrnice FSC diktuje přísná opatření ohledně bezpečnosti práce zaměstnanců. Ti musí dokládat svou kvalifikaci například i na manipulaci s motorovou pilou. "Při práci je nutné užívat ochranné rukavice," dodal Drahný s tím, že dalším bodem je šetrné zacházení s lesem, například zákaz používání biologicky neodbouratelných olejů do strojů a zákaz užití pesticidů.

Žádné pesticidy ani pálení klestí

Všichni zaměstnanci jsou dále při výkonu práce povinni předcházet vzniku erozivních jevů při těžbě a přibližování dříví. Stane-li se tak, původce musí zajistit nápravu kupříkladu zahrnutím nebo přehrazením erozní rýhy. Při hospodaření je taktéž dodržován princip ponechávání části dřevní hmoty v porostech. Stejně tak je zhotovitel povinen vést přesnou evidenci odpadů vzniklých při těžbě aj.

"Domníváme se, že laik při běžné návštěvě nepozná, že les je certifikován. Těžko to pozná i odborník. Certifikace se totiž týká zejména procesů. Proto na ověřování, zda vlastník hospodaří v souladu se schváleným standardem, jsou najímány nezávislé auditorské firmy, které plnění kritérií posuzují, upřesnil Michal Kačena, tiskový mluvčí Lesů ČR. Certifikát FSC mají i Lesy ČR, a to na části lesa na Nymbursku.

Certifikát FSC může získat i firma zpracovávající dřevo. Svým zákazníkům zaručuje, že dřevěné výrobky pocházejí ze šetrně sociálně a ekologicky spravovaných lesů. Při jejich zpracování tak nedochází k devastaci přírodního bohatství a nejsou porušována lidská práva domorodých obyvatel v rozvojových zemích či pracovní práva zaměstnanců.

Čertova hora v Krkonoších nad Harrachovem
Kopec certifikovaného dřeva. Na ilustračním snímku Čertova hora v Krkonoších nad Harrachovem.
Foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz

V západní Evropě je FSC běžným nárokem zákazníka

Značka FSC je v současnosti v západoevropských zemích chápána jako běžná záruka transparentního původu zboží na trhu. V Česku se nyní vyskytuje přes 52 tisíc hektarů českých lesů, které jsou tímto způsobem obhospodařovány. Z toho je 2, 5 tisíce hektarů pod správou Lesů ČR. Počet certifikovaných společností v posledním roce narostl o 50 procent a v Česku nyní existuje 42 tuzemských firem s certifikátem FSC.

Při vzniku FSC hrály velkou roli ekologické organizace jako Světový fond na ochranu přírody (WWF), Greenpeace nebo Friends of the Earth, členy organizace jsou ale i organizace lesníků nebo firmy – například IKEA, Home Depot nebo OBI.

Kromě ústředí v Bonnu jsou součástí sítě FSC i jednotlivé tzv. národní iniciativy, které propagují myšlenky FSC a nabízejí pomoc a spolupráci zájemcům o certifikaci nebo certifikované zboží. Mezi členy české organizace FSC nechybějí ekologické organizace jako Greenpeace ČR, Hnutí Duha nebo Ekologický právní servis, patří k nim ale i Správa Krkonošského národního parku, Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR, Spolek pro obnovu venkova a několik vlastníků lesů, například Lesní hospodářství Města Solnice nebo Lesy města Stříbra.

Nejrozšířenějším certifikátem je PEFC

Vůbec největším systémem lesní certifikace je PEFC. Na celé Zemi je takto certifikováno zhruba celkem 224 milionů hektarů, z toho v Česku přibližně 1,9 milionů ha. Lesy ČR, největší vlastník lesů u nás, má takto certifikovány všechny spravované lesy. Pravděpodobně druhým největším systémem certifikace je FSC, jenž pokrývá ve světovém měřítku 116 milionů ha. V čem se tyto certifikáty liší se můžete dočíst ve zprávě Dřevaři značkují.

Aktuální seznam lesních majetků a dřevozpracujících firem certifikovaných FSC najdete zde.

Další informace o FSC:

Český výrobce nabízí "eko" parkety
Lesy ČR přejdou na Nymbursku na ekologické hospodaření
Průzkum Hnutí DUHA: V Česku lze sehnat „šetrné“ dřevo
Dřevaři značkují


reklama

 
Dominika Patrovská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist