Krkonošský národní park získal ekologický certifikát FSC
Z pohledu spotřebitele hromada certifikovaného dřeva. Na snímku krkonošský les nedaleko Harrachova.
|
|
Foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz |
Certifikát FSC je vizitkou vlastníka, který dodržuje šetrné principy přístupu k lesu jako trvalé součásti ekosystému. Je oceněním odpovědného, přírodě blízkého lesního hospodaření. „Národní park získal certifikát, neboť všechny požadavky certifikace FSC dodržuje již mnoho let, a tak Standard FSC vlastně kopíruje,“ dodal tiskový mluvčí KRNAPu Radek Drahný.
„V našem parku se například nesetkáte s třemi základními jevy, které jsou v jiných lesích zcela běžné, a dokreslují tak náš přístup k přírodě,“ vysvětluje Radek Drahný. „Za prvé, nekácíme holosečným způsobem. To znamená, že se nevytváří mýtiny, které by se znovu osazovaly a následně opět těžily. Za druhé, nepálíme v lese klest, což je jinde zcela obvyklé. Za třetí, nepoužíváme pesticidy. Jinde se pomocí pesticidů odstraňují kůrovci. My se zaměřujeme především na první fázi hubení, což představuje rozmisťování lapačů a odkornění napadených stromů. Nutno ovšem podotknout, že i kůrovec patří do ekosystému a problémy nastávají až s jeho přemnožením,“ řekl Drahný.
"Standard FSC se dělí na tři části: ekologickou, sociální a ekonomickou," vysvětlil Radek Drahný. Zatímco ekologická a sociální spočívá ve zvýšené pozornosti vůči lesu a bezpečnosti práce v něm, ekonomická část určuje podmínky pro používání registrovaného jména a loga FSC.
Směrnice FSC diktuje přísná opatření ohledně bezpečnosti práce zaměstnanců. Ti musí dokládat svou kvalifikaci například i na manipulaci s motorovou pilou. "Při práci je nutné užívat ochranné rukavice," dodal Drahný s tím, že dalším bodem je šetrné zacházení s lesem, například zákaz používání biologicky neodbouratelných olejů do strojů a zákaz užití pesticidů.
Všichni zaměstnanci jsou dále při výkonu práce povinni předcházet vzniku erozivních jevů při těžbě a přibližování dříví. Stane-li se tak, původce musí zajistit nápravu kupříkladu zahrnutím nebo přehrazením erozní rýhy. Při hospodaření je taktéž dodržován princip ponechávání části dřevní hmoty v porostech. Stejně tak je zhotovitel povinen vést přesnou evidenci odpadů vzniklých při těžbě aj.
"Domníváme se, že laik při běžné návštěvě nepozná, že les je certifikován. Těžko to pozná i odborník. Certifikace se totiž týká zejména procesů. Proto na ověřování, zda vlastník hospodaří v souladu se schváleným standardem, jsou najímány nezávislé auditorské firmy, které plnění kritérií posuzují, upřesnil Michal Kačena, tiskový mluvčí Lesů ČR. Certifikát FSC mají i Lesy ČR, a to na části lesa na Nymbursku.
Certifikát FSC může získat i firma zpracovávající dřevo. Svým zákazníkům zaručuje, že dřevěné výrobky pocházejí ze šetrně sociálně a ekologicky spravovaných lesů. Při jejich zpracování tak nedochází k devastaci přírodního bohatství a nejsou porušována lidská práva domorodých obyvatel v rozvojových zemích či pracovní práva zaměstnanců.
Kopec certifikovaného dřeva. Na ilustračním snímku Čertova hora v Krkonoších nad Harrachovem.
|
||
Foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz |
Značka FSC je v současnosti v západoevropských zemích chápána jako běžná záruka transparentního původu zboží na trhu. V Česku se nyní vyskytuje přes 52 tisíc hektarů českých lesů, které jsou tímto způsobem obhospodařovány. Z toho je 2, 5 tisíce hektarů pod správou Lesů ČR. Počet certifikovaných společností v posledním roce narostl o 50 procent a v Česku nyní existuje 42 tuzemských firem s certifikátem FSC.
Při vzniku FSC hrály velkou roli ekologické organizace jako Světový fond na ochranu přírody (WWF), Greenpeace nebo Friends of the Earth, členy organizace jsou ale i organizace lesníků nebo firmy – například IKEA, Home Depot nebo OBI.
Kromě ústředí v Bonnu jsou součástí sítě FSC i jednotlivé tzv. národní iniciativy, které propagují myšlenky FSC a nabízejí pomoc a spolupráci zájemcům o certifikaci nebo certifikované zboží. Mezi členy české organizace FSC nechybějí ekologické organizace jako Greenpeace ČR, Hnutí Duha nebo Ekologický právní servis, patří k nim ale i Správa Krkonošského národního parku, Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v ČR, Spolek pro obnovu venkova a několik vlastníků lesů, například Lesní hospodářství Města Solnice nebo Lesy města Stříbra.
Vůbec největším systémem lesní certifikace je PEFC. Na celé Zemi je takto certifikováno zhruba celkem 224 milionů hektarů, z toho v Česku přibližně 1,9 milionů ha. Lesy ČR, největší vlastník lesů u nás, má takto certifikovány všechny spravované lesy. Pravděpodobně druhým největším systémem certifikace je FSC, jenž pokrývá ve světovém měřítku 116 milionů ha. V čem se tyto certifikáty liší se můžete dočíst ve zprávě Dřevaři značkují.
Aktuální seznam lesních majetků a dřevozpracujících firem certifikovaných FSC najdete zde.
Další informace o FSC:
Český výrobce nabízí "eko" parkety
Lesy ČR přejdou na Nymbursku na ekologické hospodaření
Průzkum Hnutí DUHA: V Česku lze sehnat „šetrné“ dřevo
Dřevaři značkují
reklama