https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/lidri-eu-se-sefem-osn-mluvili-i-o-potrebe-urychlit-snizovani-uhlikovych-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lídři EU se šéfem OSN mluvili i o potřebě urychlit snižování uhlíkových emisí

23.3.2023 20:08 | BRUSEL (ČTK)
Premiéři a prezidenti Evropské unie a generální tajemník OSN António Guterres dnes zdůraznili naléhavost urychlení dekarbonizace a vyzvali zejména velké ekonomiky světa, aby přišly s ambicióznějšími emisními cíli, uvádí komuniké publikované po společném obědě lídrů v Bruselu. Jednání se konalo na úvod dvoudenního summitu EU.
 

Guterres na Evropskou radu zavítal tři dny po vydání nové zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), podle níž oteplení globálního klimatu v příštím desetiletí dosáhne kritické úrovně 1,5 stupně Celsia. Při příchodu na dnešní jednání šéf OSN zmínil také další výzvy jako sílící hlad a chudobu v rozvojových zemích a ruskou agresi proti Ukrajině, která podle něj způsobuje "obrovské utrpení".

Společné prohlášení vydané po obědě lídrů nepřináší oznámení nových iniciativ a spíše opakuje známá stanoviska, například v otázce Ukrajiny. Pokud jde o ochranu klimatu, mluví o potřebě "posílit globální reakci skrze urychlení dekarbonizace" a vyzývá "všechny strany, obzvláště významné ekonomiky, aby přehodnotily a posílily své národně určené příspěvky" do klimatické konference OSN svolané na konec roku.

Tématem jednání Guterrese s lídry EU byla podle komuniké tzv. černomořská iniciativa, která umožňuje vývoz obilí z ukrajinských přístavů. Podle webu Politico Guterres v této souvislosti prosazuje uvolnění některých unijních sankcí ve snaze zajistit dodávky hnojiv z Ruska a Běloruska do rozvojových zemí. Lídři pobaltských zemí zatím takovýto postup odmítají.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist