https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/lidri-zemi-eu-debatuji-o-cenach-energii-a-nedostatku-ruskeho-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lídři zemí EU debatují o cenách energií a nedostatku ruského plynu

24.6.2022 11:07 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu závěrečný druhý den summitu, který věnují debatě o možných opatřeních proti vysokým cenám energie a omezeným dodávkám ruského plynu. Lídři před summitem navrhovali různé recepty od společných nákupů plynu po cenové stropy, na konkrétních společných řešeních se však patrně neshodnou. Konkrétním výstupem summitu by měl být souhlas se zavedením eura v Chorvatsku, na němž by se měli šéfové států shodnout v úvodní části dnešního jednání.
 

Evropa se v současnosti potýká s rekordní inflací, kterou pohánějí zvláště vysoké ceny energií související s ruskou invazí na Ukrajinu a omezováním dodávek plynu. Velká část unijních zemí chce hledat recept ve společných nákupech suroviny, o nichž dnes při příchodu na summit mluvil například belgický premiér Alexander de Croo a podporuje je i česká vláda. Evropská komise v současnosti připravuje systém možného fungování věci, který chce předložit v nejbližší době.

Další státy v čele s Itálií prosazují zastropování cen, které však nemá širokou podporu ostatních zemí. Řada lídrů varuje před výraznými státními zásahy, které by mohly dále zvýšit rozpočtové deficity i státní dluhy při koronavirové krizi.

"Musíme hledat chytrá řešení, která jsou v souladu s pravidly trhu. Je potřeba dvakrát přemýšlet a mít na paměti udržitelnost veřejných financí," prohlásil před začátkem dnešního jednání slovenský premiér Eduard Heger, podle něhož by každý stát měl přijít se svým receptem odpovídajícím jeho konkrétní situaci.

Unijní státy mají aktuálně obavy, zda se jim kvůli omezeným dodávkám ruského plynu podaří naplnit před zimou zásobníky na 80 procent, což odpovídá nově dohodnutým pravidlům. V Česku jsou aktuálně plné ze 60 procent. Český premiér Petr Fiala při příchodu na dnešní jednání řekl, že ČR plní zásobníky plynu maximálním možným způsobem a snaží se stejně jako celá EU hledat alternativní zdroje. Summit by měl v podle navrhovaných závěrů vyzvat komisi, aby pokračovala ve snaze "zajistit dodávky energií za dostupné ceny".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VS

Vaclav Sobr

24.6.2022 11:55
10 let říkám že měnit uhlí za plyn je absolutní pitomost která nemá ani environmentální smysl protože z valné většiny ušetřené CO2 nahradí úniky metanu...

Akorát moc investorů chtělo podojit přechod na dočasné řešení a následně odchod od dočasného řešení...
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

24.6.2022 11:57 Reaguje na Vaclav Sobr
Jinak děda má pořád kotel na dřevo, teplárna ve městě kotel na uhlí který postavili před 15 lety... :D :D :D

Ale jo, lokální plyn taky byli donuceni dělat protože ho lidi chtěli... ale většinu města utáhnnou většinu času uhlím... Je to stále levnější než jakákoliv alternativa.

co se toho týká rodina je celkem v klidu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.6.2022 12:18
Tak už i nablblí Chorvati budou mít euro a my furt ani ťok.....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.6.2022 13:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Njn, a co teprve takoví pitomí Dánové nebo Švédové, že jo?

A třeba Švajc a Norové jsou už úplní blbci, ti ani do toho EU ne a ne vlízt:-).

Byste měl vyrazit na nějakou osvětovou misi:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 07:26 Reaguje na Svatá Prostoto
A znáte státy typu Německo, Rakousko, Slovensko, Belgie, Holandsko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Řecko, Finsko, Baltské země, Irsko? Tvoří totiž výraznou většinu evropské ekonomiky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.6.2022 16:16 Reaguje na Pavel Hanzl
No já vám nevím, ale když pominu to slunko a moooře, tak já bych raději žil v Dánsku, než prakticky ve všech těch zemích, které jste vyjmenoval ... i když teda na dálnici je to tam vo život!

A kdyby si Švédi k sobě nenatahali tu sběř, ta by tam bylo taky moc pěkně.

Takže vono to asi šmudlo nebude eurem, že jo?
Odpovědět
ZK

Zan K.

24.6.2022 20:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže podobnejm "chytrákům"jako vy to bude prd platný až to rusd uzavře úplně. Dnes už i podnikatelé si šetří na rubly aby si mohli dovážet plyn sami....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 07:19 Reaguje na Zan K.
Ty "podnikatele" bych chtěl vidět.
PROČ by zrovna jim měl Puťka dávat plyn, když chce Evropu energeticky odrovnat?
A jak ho sem dostanou, to pojedou z Jamalu s kamiónem flašek, kterej ale nepustí přes hranice??
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist