https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mestska-firma-za-388-mil.kc-rozsiruje-cistirnu-odpadnich-vod-v-praze-kbelich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Městská firma rozšiřuje čistírnu odpadních vod v Praze Kbelích

31.3.2026 19:11 | PRAHA (ČTK)
Odpadní voda
Odpadní voda
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražská vodohospodářská společnost (PVS), kterou vlastní hlavní město, zajišťuje rozšíření čistírny odpadních vod ve Kbelích za zhruba 388 milionů korun. Důvodem je to, že zařízení už z kapacitních důvodů neumožňuje připojování nových domů. ČTK to sdělila ředitelka divize vnitřní správy PVS Hana Kletečková. Dokončení stavby firma předpokládá ve druhé polovině příštího roku.
 
″Čistírna ve Kbelích byla na hranici kapacity 7200 ekvivalentních obyvatel, což omezovalo další připojování v Kbelích i Satalicích. Investice necelých 388 milionů korun proto zvýší kapacitu na 18 670 ekvivalentních obyvatel a umožní další rozvoj této části Prahy,″ uvedl primátorův náměstek pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).

Rekonstrukci pro PVS zajišťuje sdružení firem STRABAG Water a Metrostav CZ. Práce zahrnují sanaci stávajících konstrukcí a instalaci nových technologií včetně dezodoračních jednotek pro odstranění zápachu. Čistírna bude po celou dobu prací v provozu. ″Stavba je navržena tak, aby po dokončení sloužila obyvatelům Kbel a okolí desítky let bez nutnosti dalších zásadních zásahů," uvedl jednatel společnosti STRABAG Water Jindřich Tautrman.

Nedávno zahájená stavba měla původně trvat rok, po zahájení prací však dělníci našli v zemi četné starší objekty původní čistírny, což vedlo k prodloužení termínu o dalšího půl roku. Po dokončení stavby ve druhé polovině příštího roku zahájí městská firma roční zkušební provoz.

Čištění odpadních vod zajišťuje v metropoli z větší části ústřední čistírna na Císařském ostrově. PVS ji v minulosti rozšířilo o takzvanou novou vodní linku za více než sedm miliard korun, letos v říjnu pak plánuje zahájit rekonstrukci staré linky za 4,8 miliardy korun bez DPH. Kromě toho PVS spravuje také 23 menších čistíren, z nichž velká část podle loňských informací neumožňuje připojovat nové domy. Firma proto plánuje rozšíření i dalších zařízení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist