https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mezinarodni-konference-pesky-mestem-predstavi-chuzi-jako-nejlepsi-zpusob-dopravy-na-kratkou-vzdalenost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konference Pěšky městem představí chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost

15.10.2021 14:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Štěpán Hon / Pěšky městem
Mezinárodní konference Pěšky městem upozorní na skutečnost, že ve městech, kde se dobře chodí, se zpravidla i dobře žije. Pořádající organizace Pěšky městem hájí chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátké vzdálenosti. Příspěvky přednášejících přinesou příklady dobré praxe z českých měst i ze zahraničí
 
„Chůze je nejpřirozenější pohyb, vlastní každému člověku. Chodcem je během dne každý z nás," říká Petra Syrová, předsedkyně Pěšky městem. Konference má poukázat na to, že chůze není jen pohyb. "Chůze hraje ve městě též roli dopravy a pokud se ni budeme takto nahlížet, může být řešením pro mnoho současných problémů – ohřívání měst vlivem klimatických změn, nedostatek každodenního přirozeného pohybu, znečištěné ovzduší, zahlcenost měst nadměrnou automobilovou dopravou i parkujícími auty, nesamostatnost dětí či sociální izolace,“ dodává Petra Syrová.

A právě prosperita, zdraví fyzické i psychické, kvalita ovzduší, bezpečná a pohodlná dopravní infrastruktura nebo komunitní a sociální rozvoj měst budou stěžejní témata konference.

Foto | Štěpán Hon / Pěšky městem

Konferenci otevře Patnáctiminutové město. Autorem konceptu je profesor Carlos Moreno, francouzský vědec a poradce pro Smart Cities starostky Paříže Anne Hidalgo. Podle něj je pro obyvatele měst výhodné žít ve městě krátkých vzdáleností, kde vše podstatné (škola, úřady nebo služby) je dostupné maximálně čtvrt hodiny chůze nebo jízdy na kole od místa bydliště.

Konference nabídne inspirativní postupy pro zpřístupňování městského prostoru chodcům a zklidňování dopravy. Ty prosazují evropské metropole Paříž, Vídeň nebo Berlín. Na toto téma promluví Petra Jens z Agentury pro městskou mobilitu města Vídeň. Jak tvořit města vstřícná pro chodce? Základní pravidla představí Jim Walker z Velké Británie, zakladatel organizace Walk 21.

Inspirace ze zahraničí zazní v úvodním bloku konference, následně vystoupí odborníci z České republiky, projektant Květoslav Syrový, krajinná architektka Lucie Miovská nebo architekt Peter Bednár. Prostor dostanou i zástupci českých měst, kde se daří realizovat konkrétní kroky a řešení na podporu chodců.

Program konference nabídne panelové diskuze a workshopy. Zúčastnit se můžete nácviku sousedského vyjednávání při využívání vnitrobloků nebo komentované prohlídky Prahou. Tu povede architekt Osamu Okamura, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Konference Pěšky městem se koná 21. a 22. října 2021 v Centrum architektury a městského plánování. Celá konference bude také streamována online na webu Pěšky městem.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

15.10.2021 14:22
Co je komu do toho, jaký způsob pohybu používám? Jestli odstrkováním ploutvemi nebo třeba přeléváním cytoplazmy, to je moje věc a všichni tihle chytrolíni co chtějí pořád někomu radit se můžou hryznout.
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.10.2021 18:02 Reaguje na
To jste si nevšiml, že závratným tempem přibývá těch, co vědí líp než vy, jak byste měl správně žít?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.10.2021 14:32
Sper, mohli by začít tím, že všechny chodníky budou vypadat aspoň jako ty na fotkách.
Protože tihle teoretičtí dobroserové řeší kde co, ale to nejzákladnější, tedy po čem ti chodci chodí, taktně pomíjejí. A pražský asfaltový patchwork je fakt na přes..žku.
Prudit auta, to jo, ale prudit TSK a síťaře, na to koule nemají.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.10.2021 15:40
A ti tý konference půjdou příkladem ? Nafurt !
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.10.2021 15:57
Konference? To je dobrý fór.
Příště by mohla být konference o tom, že lidé se dorozumívají řečí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.10.2021 18:32
jak Vám můžu nejlépe pomoci?
nechte mě bejt!
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.10.2021 20:11
Boha jeho. Mezinárodní konference představí zapomenuty způsob dopravy na krátkou vzdálenost. Nemám slov. Kdyby za ty prachy opravili radši ty chodníky, jak píše SP:-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.10.2021 20:12 Reaguje na Jarka O.
Mimochodem, jak se dopravili účastníci na tu konferenci?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.10.2021 18:26
Zbyteční mudrlanti zbytečně diskutují o něčem, co normální lidé ví dávno. Na krátkou vzdálenost je chůze, na delší kolo a nebo to, co kdo potřebuje. Pěšky nezásobím obchod a nedopravím domů lednici, ale o tom se taky nemusí
pořádat konference zbytečných úředníků a pseudovědců. Tady jsou ty rezervy
chybějících zaměstnanců, které firmy často marně shánějí. Oni si tak sami
vytvářejí problémy, které naoko řeší, jen aby nemuseli opravdu makat. Kdysi
byla v Televarieté scénka Dvořáka, Bohdalové atd. která byla z prostředí
Ústavu na zkoumání chůze. Ta hezky parodovala často zcela zbytečné lidské
činnosti. Počet nevýkonných mudrlantů časem přečíslí ty, kteří na ně vydělávají a tkzv. vyspělá ekonomika se zhroutí jako domeček z karet.
Prvé vlaštovky se už projevují v energetice a dopravě a zbytek bude brzo následovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist