Ministři financí EU se dohodli na subvencování cen pohonných hmot pro domácnosti aktualizováno
"Válka na Ukrajině vede k prudkému růstu cen komodit, zejména plynu a potravin. To si žádá koordinovanou hospodářskou reakci evropských zemí," uvedl Le Maire, který předsedal rozhovorům ministrů financí EU. Dodal, že společná strategie je založena na návrzích Evropské komise zmírnit omezení pro státní pomoc v EU, které mají pomoci při řešení nynější krize.
Přečtěte si také |
Ministerstvo financí odmítá, že by existovala unijní dohoda o dotování paliv"Tato strategie je založena na třech klíčových aspektech. Zaprvé na podpoře všech domácností zasažených prudkým nárůstem cen pohonných hmot. To jsme učinili ve Francii a mnohé další evropské země dělají totéž, nebo to zvažují," řekl Le Maire. "Jedná se o určitou slevu u cen na čerpacích stanicích. Mnoho lidí musí do práce jezdit autem. Podporu pro domácnosti považujeme za nezbytnou," dodal.
Druhým podpůrným opatřením je pomoc podnikům, které nejvýrazněji zasáhl nárůst cen plynu. Tato pomoc by měla mít podobu vládních záruk za úvěry nebo grantů pro podniky s vysokou spotřebou energie. Třetím opatřením je diverzifikace zdrojů energie, která má odstranit závislost na Rusku, napsala agentura Reuters.
"Musíme co nejdříve vybudovat svou energetickou nezávislost. Musíme urychlit investice, musíme diverzifikovat zdroje energie, musíme diverzifikovat zdroje dodávek, musíme zvýšit zásoby," uvedl Le Maire. Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise by členské státy EU mohly takovéto investice financovat z levných úvěrů dostupných v rámci unijního fondu obnovy.
"Stále je k dispozici 200 miliard eur (zhruba pět bilionů Kč) v úvěrech, o které mohou členské státy požádat do srpna 2023 k financování dalších investic a reforem," řekl Dombrovskis. "To je obrovská částka, kterou lze použít k reakci na problémy plynoucí z tohoto (rusko-ukrajinského) konfliktu, například k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie," dodal.
Mluvčí českého ministerstva financí Tomáš Weiss ale naopak uvedl, že unijní ministři financí o subvencování cen pohonných hmot pro domácnosti nejednali. Mluvčí resortu ve čtvrtek na dotaz ČTK odpověděl, že Le Mairova slova se týkala pouze řešení, které hodlá ke zmírnění dopadů vysokých cen využít Francie.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Svatá Prostoto
16.3.2022 11:45Naštěstí je slušná šance, že se to do léta zklidní a u pumpy sice bude člověk skřípat zubama, ale nebude si muset rovnou hodit mašli.
Karel Nakobyl
16.3.2022 16:41 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
17.3.2022 07:13 Reaguje na Svatá ProstotoRusko bude i přes sankce vždy dodávat na světový trh ropu, doufejme ale, že stále méně. Taky OZE a elauta budou snad snižovat celosvětovou spotřebu.
Svatá Prostoto
17.3.2022 10:49 Reaguje na Pavel HanzlAle já si to nevymyslel, to a vaše milovaná a úžasná EU ... "Ministři financí Evropské unie se dohodli na subvencování cen pohonných hmot pro domácnosti ..."