https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mitsubishi-uvede-s-izraelskou-firmou-na-japonsky-trh-umele-hovezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mitsubishi uvede s izraelskou firmou na japonský trh umělé hovězí

6.1.2021 12:22 | TOKIO/REHOVOT (ČTK)
Izraelská firma, do níž investoval mimo jiné americký potravinářský gigant Cargill, se chystá první várku laboratorně vyrobeného masa asijským spotřebitelům prodat příští rok. Hovězí firma vyrábí laboratorně z buněk živých zvířat.
Izraelská firma, do níž investoval mimo jiné americký potravinářský gigant Cargill, se chystá první várku laboratorně vyrobeného masa asijským spotřebitelům prodat příští rok. Hovězí firma vyrábí laboratorně z buněk živých zvířat.
Licence | Volné dílo (public domain)
Uměle vyrobené hovězí chce přinést na japonský trh, kde roste poptávka po mase, společnost Mitsubishi Corp. ve spolupráci s izraelskou firmou Aleph Farms. Informovala o tom agentura Bloomberg. Hovězí, které Aleph vyrábí laboratorně z buněk živých zvířat, se obě společnosti pokusí upravit podle chuti japonských spotřebitelů a též regulačních úřadů, řekl šéf izraelské firmy Didier Toubia. Posléze má ke zvýšení produkce přispět výrobní kapacita japonského partnera.
 

Izraelská firma, do níž investoval mimo jiné americký potravinářský gigant Cargill, se chystá první várku laboratorně vyrobeného masa asijským spotřebitelům prodat příští rok. Japonsko zaujímá přední pozici mezi cílovými zeměmi, uvedl Toubia.

Detaily o tom, jak plánují partneři získat schválení regulátorů, Toubia neposkytl. Společnost Mitsubishi chce vstoupit na trh s umělým masem, aby prozkoumala jeho potenciál, uvedl mluvčí společnosti.

Aleph Farms je jedním ze šesti desítek start-upů, které se na trh snaží dostat umělé maso. Společnost Mitsubishi, jež v segmentu potravin vykázala do loňského března roční tržby 15,6 miliardy dolarů (333,2 miliardy Kč), vstupuje na trh, u nějž se očekává růst.

Společnost Blue Horizon, která do alternativních proteinů investuje, odhaduje, že trh s nimi toto desetiletí dosáhne velikosti 140 miliard dolarů. To se však ani zdaleka neblíží trhu se skutečným masem, který podle analytické a konzultační společnosti GlobalData minulý rok dosáhl 1,3 bilionu dolarů.

Největší překážky v rychlém rozšíření umělého masa představují hlavně vysoké výrobní náklady a dále skepse spotřebitelů ohledně chuti a zdravotních dopadů jeho konzumace.

Výrobci také musí přesvědčit vlády jednotlivých zemí. Minulý měsíc schválil jako první stát prodej uměle vyrobeného masa Singapur. Rozvíjející se odvětví podporuje též izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v prosinci Aleph Farms navštívil a ochutnal přitom umělý steak.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

6.1.2021 12:47
Moc by mě zajímalo, jak výroba umělého masa zatíží životní prostředí. Aby se nakonec neukázalo, že kravičky, kromě nižších nákladů, svým prděním znečistí přírodu míň než výroba stejků ze zkumavky.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

6.1.2021 17:11
Jakákoliv výroba čehokoliv umělého ze zkumavky má vyšší náklady a zatíží přírodu podstatně více, než vznik čehokoliv přírodního. To je má celoživotní zkušenost jako chemika. Na př. výroba antivirotika azidothymidinu z xylosy má 12 výrobních stupňů, z rybích jiker je výroba nepoměrně jednodušší, jde v podstatě jen víceméně o isolaci a zkoncentrování látky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist