https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mzp-si-zada-pruzkum-ekologickeho-stavu-becvy-zasazene-kyanidem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP si zadá průzkum ekologického stavu Bečvy zasažené kyanidem

14.10.2020 12:25 | PRAHA (ČTK)
Brabcovo ministerstvo chce průzkumem ekologického stavu řeky zjistit nejen stav Bečvy, ale i jejího okolí.
Brabcovo ministerstvo chce průzkumem ekologického stavu řeky zjistit nejen stav Bečvy, ale i jejího okolí.
Ministerstvo životního prostředí si podle svého šéfa Richarda Brabce (ANO) zadá u akademických pracovišť nejpozději ve čtvrtek průzkum ekologického stavu řeky Bečvy, která byla částečně otrávena kyanidem. Ministr to dnes řekl senátorům. Podle něj už kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb, v nebezpečné koncentraci v řece není. Jednoznačný viník úniku jedovaté látky do řeky ale stále není znám, uvedl ministr.
 

Brabec počátkem října oznámil, že kyanid by mohl pocházet z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. K tomuto podezření dospěla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na základě odebraných vzorků. Policie ale zatím jasného viníka neoznačila, vyšetřování je složité, uvedl ministr. "Sám samozřejmě jsem nejméně šťastný, že to takhle dlouho trvá," uvedl Brabec.

Z úniku kyanidu byla podezřelá valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert. ČIŽP i policie to ale podle ministra vyloučily, vinu odmítla i chemička.

Brabcovo ministerstvo chce průzkumem ekologického stavu řeky zjistit nejen stav Bečvy, ale i jejího okolí. Zlepšení stavu v řece pomáhají i aktuální deště, uvedl ministr. "Už nikde nebyly měřitelné hodnoty kyanidu, které by byly jakkoli nebezpečné," uvedl Brabec.

Jeho úřad i ministerstvo zemědělství chtějí podle Brabce pomoci s opětovným zarybněním Bečvy, k čemuž chtějí využít i vodní plochy ve správě Lesů ČR, i s likvidací uhynulých ryb. Rybáři na Bečvě jsou podle ministra s touto konkrétní pomocí spokojeni.

Kyanid zasáhl více než třicetikilometrový úsek Bečvy z Valašského Meziříčí až po Přerov. Kontaminační mrak po sobě zanechal mrtvou řeku. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Koncentraci nebezpečných látek v řece se podle Povodí Moravy podařilo naředit i zvýšením odtoků z přehrad. V případu padlo několik trestních oznámení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

14.10.2020 20:56
Tak to jsem rád. Bečva byla otrávená jen částečně, málo, skoro vůbec. A kyanid tam už není. A život se tam vrací. Všude. Tam se skoro nic nestalo. Místním rybářům prodáme se slevou kapra na Vánoce, a to bude muset stačit. Je ovšem povinností MŽP a ČIŽP se bránit, a proto tyto orgány povedou správní řízení s každým, kdo bude tvrdit, že byla Bečva otrávená. S ANOfertem na věčné časy a nikdy jinak!
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

14.10.2020 22:00 Reaguje na Michal Ukropec
Bohužel, na revírech už nehospodaří rybáři ale svazový funkcionáři s podporou státních úředníků, které nezajímají fungující populace původních reofilních druhů ryb ale správně vyplněné kolonky a to vše za přihlížení ochranářských organizací. Petrův Zdar
Odpovědět
rl

rýpal lesní

25.10.2020 23:18 Reaguje na Jan Knap
Je správné připomenout, že se nejedná o svazy sovětské. Snad ani světské. Spíše nadpřirozené. Či fungující přirozeně. Jako při+rození. A ty kolonky musí být podle pravítka. :o)
Vodě zdar !
<rl>
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2020 08:04
Odhaduji, že na ten průzkum se musí udělat výběrové řízení, to bude trvat půl roku, pak se zjistí, že bylo zkorumpované a začne se znovu (potrestán nebude nikdo jako vždycky). Mezitím se finanční prostředky navýší z muliónu na 50 mega, na závěr někdo stáhne z Netu nějaký článek o ničem (na Bečvu jezdit už bude stejně zbytečné) a nastane vysoká fakturace. To, že ta "výzkumná firma" je z Agrofertu se už nikde neobjeví.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist