https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-becve-by-mel-byt-trvaly-monitoring-vody-vznikne-seznam-vypusti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Bečvě by měl být trvalý monitoring vody, vznikne seznam výpustí

27.11.2020 17:14 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
"Je tristní, že my jako starostové nevíme, jaké podniky co vypouštějí do jakých kanálů, s jakými látkami pracují. Některé informace mají hasiči, některé vodoprávní úřady, některé krajské hygienické stanice nebo kraje," uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).
"Je tristní, že my jako starostové nevíme, jaké podniky co vypouštějí do jakých kanálů, s jakými látkami pracují. Některé informace mají hasiči, některé vodoprávní úřady, některé krajské hygienické stanice nebo kraje," uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Na Bečvě by měl být trvalý monitoring kvality vody. V plánu je i vytvoření seznamu všech výpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech, jako byla ekologická havárie na Bečvě. Vyplynulo to z dnešního jednání ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ve Valašském Meziříčí se starostou, policií, hasiči, rybáři, zástupci České inspekce životního prostředí i Povodí Moravy. Brabec chce navrhnout zvýšení horní hranice sankcí ve vodním zákoně z pěti na 50 milionů korun. Zářijovou havárii, kdy do řeky Bečvy unikl kyanid, vyšetřuje policie.
 

Podle Brabce jsou stále staré výpusti, které nejsou evidované. "Ideální je mít takzvaný rodný list každé výpustě i s tím, kam ústí, a jaké látky jsou potenciálně znečišťující nebo škodlivé na druhém konci výpustě," uvedl. Seznam by měl vzniknout celostátně, podle Brabce se na něm začne hned pracovat. "Je tristní, že my jako starostové nevíme, jaké podniky co vypouštějí do jakých kanálů, s jakými látkami pracují. Některé informace mají hasiči, některé vodoprávní úřady, některé krajské hygienické stanice nebo kraje," uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).

Kvalitu vody v Bečvě by měl v pilotním projektu hlídat automatický systém, který by se měl případně rozšířit i jinam. Stržínek uvedl, že chce docílit toho, aby byl kanál, který vede z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí, zrušen. Jde o výpusť, která byla již zmiňovaná jako možný zdroj otravy Bečvy kyanidem. "Je to úsek dlouhý bezmála 15 kilometrů, nikdo pořádně neví, kudy vede, kudy se tam může cokoliv dostat po trase," uvedl Stržínek. Podle něj i dnes zaznělo, že původci posledních dvou úniků látek do Bečvy byly podniky z areálu bývalé rožnovské Tesly. "Nechci být dál svědkem toho, že nám tady z Rožnova nebo odkudkoliv odjinud teče něco, co nemůžeme kontrolovat, hlídat a nemůžeme to ovlivnit," uvedl starosta.

Podle Brabce je také zásadní, aby se zpřesnily v rámci vodního zákona kompetence mezi zasahujícími složkami. Nyní podle něj havárie řeší příslušný vodoprávní úřad, většinou úřad obce s rozšířenou působností (ORP). V případě velkých havárií událost může přesáhnout několik ORP i krajů. "Takhle velká havárie ukázala, že logicky na úrovni ORP a jejich vodoprávních úřadů nejsou takové lidské kapacity, aby byly schopny řídit takhle složitou situaci," uvedl Brabec. Zlepšit by se mělo i propojení s integrovaným záchranným systémem.

Policejní vyšetřování havárie z 20. září stále pokračuje, nasazeno je asi deset policistů. Znalecké posudky by policie měla mít do 20. prosince. Brabec zmínil také sporné udělení embarga na případ. "Bylo dnes opět potvrzeno, že pokud se bavíme o trestním řízení v rámci trestního zákoníku, je tady samozřejmě mlčenlivost," uvedl Brabec. Inspekce však podle něj informovala o jiných věcech, například kdy vyjela na místo nebo kolik tam pracovalo inspektorů.


reklama

 
Jana Kuncová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.11.2020 18:32
Snad už se MŽP probírá ze zimního spánku, ale musí přidat. Trvalý monitoring vody musí být urychleně zaveden na všech rizikových úsecích českých řek.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.11.2020 06:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Naprostý souhlas. Jen nevím proč to tak dlouho trvalo. Ten automatický systém monitoringu snad automaticky rozšíří i jinam a na všechny řeky. To "případně" se mi vůbec nelíbí. Zrušení toho kanálu z Rožnova, zvlášť pokud nikdo pořádně neví kudy vede, může být problém. Zrušení jen na výpusti nic neřeší a může to být naopak stále tikající bomba.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.11.2020 16:13
Trvalý monitoring nezabrání podobnému případu s kyanidy ani jinému znečištění, pokud nebude umístněn přímo na možných zdrojích. To by snad mohlo odstrašit, či vy užitím automatiky konkretní výpust uzavřít. Je ovšem nezbytné pravidelně kontrolovat zacházení s jedy vůbec. to by se mělo týkat třeba i metanolu a ne jej používat do kapalin pro ostřikovače autoskel, které se prodávají bez jakékoliv následné kontroly a upozornění, že jde o nebezpečný produkt obsahující jed. Stejné je to s nemrznoucími směsemi do chladičů, které obsahují dost jedovatý etylenglykol.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist