https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-evangelicke-fare-v-podebradech-si-zacali-vyrabet-elektrinu-ze-slunce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na evangelické faře v Poděbradech si začali vyrábět elektřinu ze slunce

15.8.2022 10:52 | PODĚBRADY (ČTK)
Fotovoltaické panely na evangelické faře v Poděbradech.
Fotovoltaické panely na evangelické faře v Poděbradech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na střeše evangelické fary v Poděbradech vyrábí od začátku srpna elektřinu 16 fotovoltaických panelů. Malá fotovoltaická elektrárna s výkonem zhruba 6,5 kW sníží na faře náklady na elektřinu zhruba o polovinu. Investici na pořízení fotovoltaiky ve výši přes 480.000 korun uhradila církev částečně ze státní dotace, částečně sama. ČTK to řekl farář sboru Českobratrské církve evangelické v Poděbradech Martin Fér.<
 

"Elektřina slouží k zajištění provozu fary, ohřívá bojler, ukládá se do baterie a přebytky jdou do sítě," řekl Fér. Na přípravě pracovali více než rok. "O fotovoltaice jsme uvažovali již dříve, ale posunula nás možnost získat prostředky z církevních dotací na zelené projekty," doplnil. Za ideálního stavu vyrobí elektrárna zhruba šest MWh ročně. Návratnost původně plánovali na zhruba osm až deset let, kvůli nárůstu cen energií v posledních měsících se zkrátila na pár let. Přebytky elektřiny se ukládají do tří vysokonapěťových baterií o celkové kapacitě přes 10,5 kWh.

Na faře sídlí kancelář evangelického sboru, konají se tam různá setkávání, momentálně také výuka češtiny pro ukrajinské uprchlíky.

Fotovoltaiku s polovičním výkonem pořídil před více než rokem na své budovy také evangelický sbor v Chrástu u Plzně. Podle Féra podporuje evangelická církev dotacemi podobné úsporné investice, kromě fotovoltaiky například nízkoemisní vytápění nebo zateplování. Sbory nyní mohou požádat o příspěvek na příští rok.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MS

Michael Stanovský

22.8.2022 02:56
No to je zpráva. Také mám fotovoltaiku na střeše (a tisíce dalších po celé republice), dotace vychází ze zákona, tu dá SFŽP skoro každému, a nikde o tom nepíšou. :-(
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist