https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-odpocivadlech-v-usteckem-kraji-necha-rsd-mesicne-uklidit-az-20-tun-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na odpočívadlech v Ústeckém kraji nechá ŘSD měsíčně uklidit až 20 tun odpadu

20.2.2023 19:05 | DOLNÍ ZÁLEZLY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ze silničních odpočívadel v Ústeckém kraji měsíčně uklidí dvě desítky tun odpadu. Oficiálních odstavných ploch je v regionu 31, úklidové čety se ale věnují i místům, kde jsou řidiči kamionů zvyklí trávit povinné přestávky. Jedna z těchto "zvyklostních odpočívek" je i nedaleko Dolních Zálezel na Ústecku na silnici mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi. Starostka obce Magda Pejšová ČTK řekla, že byla s úklidem odpočívky poslední měsíc nespokojená. Mluvčí ŘSD Jan Rýdl reagoval, že za měsíčním výpadkem stojí změna dodavatele úklidových služeb.
 

"Každý měsíc vygenerujeme a sebereme kolem 20 tun odpadků a z toho je až 1,5 tuny nebezpečný odpad," uvedl Rýdl k objemu nepořádku na odstavných plochách v kraji. Za úklid státní podnik měsíčně zaplatí desítky až stovky tisíc korun. Rýdl podotkl, že nepořádek nedělají pouze motoristé, v řadě případů jde o černé skládky. U Dolních Zálezel tak například ležela popelnice, drátěný plot či dámské kozačky. V české dálniční síti, která má přes 1200 kilometrů, je podle Rýdla 145 odpočívadel. Na silnicích první třídy je až 1000 neoficiálních odstavných ploch.

Ke skladbě odpadu se vyjádřil Karel Tax z provozního úseku chomutovské Správy ŘSD. "Jsou to obaly od svačin, od spotřebního zboží a na vleku sem lidé vozí i komunální odpad či pneumatiky a najde se tu i nábytek," řekl. ŘSD i k neoficiálním odpočívadlům vozí pytle na odpad, který objemnější věci nepojme. Větší část odpadu se tak například v Dolních Zálezlech nacházela za svodidly. Uklízeči si musí poradit i s lidskými exkrementy a injekčními stříkačkami. Mají proto pevné rukavice, aby si neublížili.

Na nejvytíženějších místech je podle mluvčího nejvyšší možná četnost svozů. Na dálničních odpočívkách se podle něj uklízí každý den. "Pokud hovoříme o tomto místě, měli jsme tu zhruba od začátku letošního roku výpadek, protože skončila smlouva a trvalo, než jsme navázali novou," vysvětlil Rýdl. Starostka řekla, že obec byla s úklidem do začátku roku spokojená. "Do prosince nebyly zásadní problémy. Nepořádek tam byl chvíli a potom to uklidili. Zrovna naše odpočívky problematické nebyly, ale od prosince až doteď uklizeno nebylo," uvedla Pejšová, která ŘSD s prosbou o úklid oslovila. Podotkla, že radnice bojuje s neoficiálním odpočívadlem uprostřed obce, kde kamiony postávají v připojovacím pruhu. "To není problém ŘSD, ale policie," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.2.2023 06:57
vzpomínám si na to, jak vypadají odpočivadla v Rakousku a jak u nás. Pokud to není pumpa, tak žádných odpočívek jsem si tedy nevšiml. Jen míst s příležitostně vyšší koncentrací bordelu
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist