https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-olomoucke-hradby-se-po-vice-nez-triceti-letech-vrati-vodopad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na olomoucké hradby se po více než třiceti letech vrátí vodopád

1.3.2021 16:23 | OLOMOUC (ČTK)
Umělý vodopád vybudoval v Bezručových sadech v polovině 60. let podnik Sigma Lutín pro zahradnickou výstavu. Přestal fungovat v 80. letech a plány na jeho obnovu zůstaly v 90. letech v šuplíku. Ilustrační obrázek
Umělý vodopád vybudoval v Bezručových sadech v polovině 60. let podnik Sigma Lutín pro zahradnickou výstavu. Přestal fungovat v 80. letech a plány na jeho obnovu zůstaly v 90. letech v šuplíku. Ilustrační obrázek
Foto | Stephen Walker / Unsplash
Po mohutných hradbách v Bezručových sadech v centru Olomouce by měl letos opět začít stékat umělý vodopád, který v těchto místech fungoval do 80. let minulého století. Městská rada už schválila uzavření smlouvy na zhotovení vodopádu. Jeho stavba bude stát zhruba dva miliony korun. Čerpadlo v hodnotě přes půl milionu korun městu daruje firma Sigma Group, která původní vodopád před 56 lety vytvořila. ČTK to sdělil primátorův náměstek Martin Major (ODS).
 

Zakázku na vybudování vodopádu dostane formou přímého zadání městem vlastněná společnost Výstaviště Flora Olomouc, protože její odborníci se podíleli spolu se zástupci Sigma Group na návrhu projektu vodopádu. Firma už má uzavřenou dohodu o sponzorském daru čerpadla, a jelikož spravuje olomoucké parky, tak se bude starat o vodopád i po jeho dokončení. "Výstaviště Flora může vlastními silami provést zemní a terénní práce, stavbu podzemní šachty, přípojku a konečné sadovnické úpravy, takže i tyto náklady budou levnější," podotkl Major.

Pod hradbami v Bezručových sadech vznikne jezírko, pod ním bude jímací šachta s čerpací technologií od firmy Sigma Group.

Umělý vodopád s výkonným čerpadlem vybudoval v Bezručových sadech v polovině 60. let podnik Sigma Lutín pro zahradnickou výstavu, která posléze dostala název Flora Olomouc. Vodopád přestal fungovat v 80. letech a plány na jeho obnovu zůstaly v 90. letech v šuplíku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

2.3.2021 07:14
Takto si asi Olomouc představuje modrozelenou infrastrukturu... že nejde o nijak pro ŽP prospěšnou činnost evidentně nevadí....

Řídit se vlastními sliby, plány, strategickými dokumenty a závazky to ne (tam se vše oddaluje jak to jen jde), ale vytahovat z šuplíku sra*** to jde každému v této zemi skvěle.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist