https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-slovensku-po-zavedeni-zalohy-ubylo-napojovych-obalu-ve-tridenem-sberu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Slovensku po zavedení zálohy ubylo nápojových obalů ve tříděném sběru

19.8.2022 17:50 | BRATISLAVA (ČTK)
Zálohování podléhají na Slovensku plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů.
Zálohování podléhají na Slovensku plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Slovensku po spuštění systému zálohování nápojových obalů výrazně kleslo množství plastových lahví a plechovek ve tříděném sběru, spotřebitelé je odevzdávají na sběrných místech. S odvoláním na analýzu dat o tom ČTK informoval správce zálohového systému. V Česku podle červencového rozhodnutí Sněmovny zůstane zálohování plastových lahví dobrovolné.
 

Zastoupení nápojových obalů ve tříděném sběru v hmotnostním i objemovém vyjádření v prvním letošním pololetí na Slovensku kleslo oproti loňsku podle analýzy o více než čtyři pětiny. Před zavedením zálohy měli lidé například plastové lahve třídit do zvláštních nádob na odpad.

Podle ředitelky pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucie Morvaiové záloha ve výši 15 eurocentů (3,70 Kč) je pro spotřebitele dostatečnou motivací, aby vraceli nápojové obaly na některém z téměř 2800 odběrných míst. Plastové lahve a plechovky lze odevzdat například v automatech u větších prodejen.

Zálohování podléhají na Slovensku plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů, které jsou označené písmenem Z. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko, sirupy či lihoviny. V přechodném období do konce června 2022 mohly obchody ještě doprodávat nápoje v nezálohovaných obalech.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.8.2022 18:21
Stop bordelu!-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist