https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nakupovani-pres-internet-kvuli-pandemii-skokove-vzrostlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nakupování přes internet kvůli pandemii skokově vzrostlo

9.4.2021 00:12 | PRAHA (ČTK)
Z údajů ČSÚ vyplývá, že loni bylo v Česku bez internetu již jen 18 procent českých domácností, převážně seniorů.
Z údajů ČSÚ vyplývá, že loni bylo v Česku bez internetu již jen 18 procent českých domácností, převážně seniorů.
Licence | Volné dílo (public domain)
V důsledku pandemie koronaviru lidé více využívají internet. Kvůli omezení kontaktů například více telefonují, využívají sociální sítě či častěji sledují placená videa. Nejviditelnější rozmach však podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaznamenalo nakupování přes internet. Zatímco do roku 2019 rostl podíl nakupujících na internetu více méně stabilním tempem, mezi lety 2019 a 2020 vzrostl tento podíl skokově z 39 procent na 54 procent, uvedli statistici.
 

Z Čechů, kteří nakoupili v e-shopech v posledních třech měsících, uvedlo 30 procent, že nakoupilo pouze jednou nebo dvakrát. Dvě pětiny pak nakoupily třikrát až pětkrát, a 30 procent šestkrát nebo vícekrát. Četnost nákupu se podle statistiků meziročně zvýšila.

Nejčastější kategorií zboží, kterou lidé na internetu nakupují, je oblečení, obuv a módní doplňky. Loni si něco z této kategorie nakoupilo 30 procent lidí starších 16 let. Druhým nejčastěji nakupovaným druhem zbožím byla kosmetika, tu si nakoupilo on-line 14 procent lidí. Třetí nejčastější nakupovanou kategorií byly filmy a hudba, včetně placeného streamingu. Něco z této kategorie si objednalo přes internet rovněž 14 procent osob.

Přes 13 procent nakupovalo na internetu potraviny a nápoje. Tyto služby využívali podle statistiků především obyvatelé velkých měst, kde je dovoz potravin přes internet snadno dostupný. "V případě nakupování potravin a nápojů přes internet se Česko nachází nad průměrem Evropské unie, hned za sousedním Německem," podotkl ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana. Narůstající zájem o nákup potravin přes internet byl podle statistiků mimo jiné způsoben zavřením škol a přesunem mnoha pracovníků na home office, což vedlo například k větší spotřebě potravin v domácím prostředí.

Pandemie se podepsala i na tom, že Češi na internetu častěji vyhledávali témata související se zdravím. V loňském druhém čtvrtletí tak například činila polovina mužů starších 16 let, téměř dvojnásobek oproti roku 2015. V případě žen informace o zdraví na internetu vyhledávaly dvě třetiny z nich. V obou případech je to nad unijním průměrem.

V Česku roste také obliba internetového bankovnictví, které používají již dvě třetiny dospělých. Jde o výrazně vyšší podíl než v případě všech sousedních zemí. V rámci zemí EU je Česko na nadprůměrném sedmém místě.

Z údajů ČSÚ vyplývá, že loni bylo v Česku bez internetu již jen 18 procent českých domácností, převážně seniorů. "Minulý rok se v Česku k internetu připojovalo denně 75 procent dospělých osob. Ve věkové kategorii 16 až 44 let bylo on-line každý den dokonce 95 procent z nich," uzavřel předseda ČSÚ Marek Rojíček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

9.4.2021 11:19
Je to výborné, ty nákupy po internetu, zvláště pro namnožení odpadu. Můj syn onehdy takto koupil štěračové ramínko o rozměru 2x2,5x 25cm v kartonové krabici o rozměrech 20x25x35 cm narvané dalšími na proužky rozřezanými kartonovými zbytky, vyplňujícími téměř celý objem krabice. Karton je, podle papírenských odborníků, už nepoužitelný jako surovina pro výrobu nového.
Tak se dělá "tadlenc ta ekologie odpadů" v praxi.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist