https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nejlepsi-environmentalni-studentska-prace-se-venuje-greenwashingu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejlepší environmentální studentská práce se věnuje greenwashingu

10.12.2022 06:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Finalistky pátého ročníku Czech Envi Thesis, vítězná absolventka Masarykovy univerzity Nela Jana Křížková uprostřed, foto: archiv
Finalistky pátého ročníku Czech Envi Thesis, vítězná absolventka Masarykovy univerzity Nela Jana Křížková uprostřed, foto: archiv
Čtvrtý ročník soutěže Czech Envi Thesis, která hodnotí závěrečné práce studentů zaměřených na ochranou životního prostředí ze společenskovědního pohledu, zná své letošní vítěze. Vítězkou letošního ročníku soutěže se stala diplomová práce absolventky Masarykovy univerzity v Brně Nely Jany Křížkové, která se zabývala tzv. greenwashingem.
 
Nela Jana Křížková poukázala prostřednictvím svého výzkumu na klamavou strategii některých výrobců, kteří své produkty prezentují jako šetrné k životnímu prostředí, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti nemusí být. Výsledky výzkumu umožnily formovat doporučení pro firmy prodávající produkty šetrné k životnímu prostředí, spotřebitelské asociace i pro samotné koncové zákazníky, které značení výrobků často mate.

Těsně za vítězkou a jejím tématem skončila Štěpánka Weikertová z Univerzity Karlovy. Štěpánka Weikertová ve své práci upozorňovala na fakt, že naše stravovací návyky mají velký dopad na životní prostředí, a zabývala se sociálními normami, které mohou naše návyky měnit ve prospěch šetrnějších způsobů stravování. Štěpánka Weikertová pak ve své práci experimentálně ověřovala, jaký vliv na změnu chování mají informace, které jsou nám prezentovány, a které se týkají právě způsobu stravování – např. jedení masa a vegetariánství.

Na stupních vítězů o nejlepší studentskou práci se umístila také práce Markéty Gregorové, absolventky Právnické fakulty Univerzity Karlovy, na téma Řešení konfliktů o vodu v mezinárodním právu. Markéta Gregorové z právního hlediska řešila fungování režimů sdílených vodních toků. Pro zabránění konfliktů o vodu, které v minulosti způsobily například vyschnutí velkých jezer, práce analyzovala mechanismy řešení sporů a v závěru například navrhla vznik společného orgánu pro řešení sporů pod hlavičkou OSN.

Těsně pod stupněm vítězů skončily práce Veroniky Dombrovské a Kristíny Adamovské. Veronika Dombrovská konkrétně zkoumala, zda je participativní bydlení možnou cestou k celkové udržitelnosti. Kristína Adamovská se věnovala fungování environmentálních hnutí v podmínkách celkového politického směřování v nacionálně pravicovém Polsku.

„Letošní rok byl velmi rozmanitý co se týče zastoupení různých fakult a univerzit v soutěži. Celkem letos soutěžilo 32 prací z 16 různých fakult vysokých škol a univerzit v Česku,“ shrnuje letošní ročník soutěže jeho zakladatel Jan Macháč z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

O konečném pořadí finalistů rozhodovala vědecká rada složená z předních odborníků na oblast ochrany životního prostředí. Díky hlavním partnerům soutěže, společnostem Vodafone, Metrostav, a. s., a Nadačnímu fondu Severočeská voda si vítězky odnesly finanční odměny, ale také získaly možnost absolvovat školení s mediálním a komunikačním expertem Davidem Vaníčkem. Finálovým tématům se v minulých letech dostalo velké pozornosti v různých typech médií i u subjektů, které mají pravomoci konkrétní problémy řešit. Podporovat mladé talenty a popularizovat jejich aktuální témata vědecké činnosti je také hlavním smyslem soutěže.

„Zabojovat o pátý titul Czech Envi Thesis budou mít podobně zaměření studenti vysokých škol šanci od 1. června 2023, kdy startují přihlášky do nového ročníku,“ vyzývá za organizátory soutěže Marek Hekrle z UJEP. Všechny informace o soutěži a dalším ročníku lze nalézt na webu www.czechenvithesis.cz.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (59)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Pavel Januška

10.12.2022 06:16
Rád bych si vítězné práce přečetl. Takto je to jen poloviční informace.
Děkuji.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.12.2022 10:24 Reaguje na Pavel Januška
A přitom by stačilo přečíst si text, kliknout na odkaz a úplný text si stáhnout... ;)
Odpovědět
PJ

Pavel Januška

11.12.2022 10:34 Reaguje na Petr Eliáš
Děkuji za radu, tam je ale jen jedna práce.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.12.2022 20:15 Reaguje na Pavel Januška
Možná jsou ty ostatní práce ještě horší, tak je raději neuvádějí.
Odpovědět
ZU

Zbynek Ulcak

11.12.2022 23:31 Reaguje na Pavel Januška
Zaverecne prace z vetsiny skol muzete najit zde: https://theses.cz/
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.12.2022 09:59
Greenwashing neboli zelené vymývání mozků se děje plošně.
Většina společnosti dnes bečí jednotně jako jedna ovce:
Zelené dobré, béééé, vše ostatní špatné, béééé
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.12.2022 10:06 Reaguje na Radim Polášek
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.12.2022 10:09 Reaguje na Radim Polášek
Věnují se jen drobné parasitaci firem na globální víře v dobro.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.12.2022 10:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
to jste chtěl potěšit:-) firmy věří v dobro peněz, které vydělají. Samaritánství v byznysu není. Je jen to, že se na zeleném bláznovství snaží přiživit a ještě nám to prodávají jako " zelené" blázni, kdo tomu věří.
Říct jim, že výrobní kapacity musí stáhnout o 30%- 40% a vyrábět výrobky, které přežijí záruční dobu aspoň o dva roky...to by čuměli.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.12.2022 10:27 Reaguje na Radim Polášek
Evidentně pojem greenwashing nechápete. :-)
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.12.2022 11:15 Reaguje na Petr Eliáš
Definice
Greenwashing zahrnuje např. praktiky rozšiřování nepravdivých informací s cílem u veřejnosti vytvořit nepravdivou pověst ekologicky zodpovědné firmy. Jinou formou greenwashingu je zavedení banálního opatření, které je reklamou a metodami PR nafouknuto.

Termín greenwashing je obecně připisován aktivistovi Jayi Westerveldovi, který v roce 1986 popsal pokrytectví hotelů, které zavádějí programy opakovaného použití ručníků, na nichž vydělávají peníze, jako příklad šetrného přístupu k životnímu prostředí, a přitom neprovádějí zlepšení v oblastech s větším dopadem na životní prostředí, jako je recyklace odpadu.

Z hlediska této eseje představovaly programy opakovaného použití ručníků optimalizaci environmentálního a ekonomického přínosu, ale zakrývaly neschopnost upřednostnit závažnější dopady tohoto sektoru na životní prostředí.[6]

TerraChoice, divize environmentálního poradenství společnosti UL, popisuje tzv. „7 hříchů greenwashingu“ a říká, že 95 % spotřebních produktů, které se prohlašují za ekologické se dopustily alespoň jednoho z nich:

Skrytý kompromis: Tvrzení, že produkt je zelený na základě nepřiměřeně úzkého souboru vlastností bez věnování pozornosti jiným důležitým environmentálním problémům.
Chybějící důkaz: Tvrzení, které nelze doložit snadno dostupnými informacemi nebo spolehlivou certifikací třetí strany.
Nejednoznačnost: Tvrzení, které je natolik chudě nebo naopak nejasně definované, že spotřebitel jen těžko pochopí skutečný význam.
Uznávání falešných označení: Tvrzení, které skrze slova nebo obrázky vyvolává dojem, že je schváleno třetí stranou, přestože žádná neexistuje.
Nepodstatnost: Tvrzení, které může být pravdivé, ale není podstatné nebo užitečné pro spotřebitele, kteří hledají environmentálně šetrné produkty.
Menší zlo: Tvrzení, které může být v rámci kategorie výrobků pravdivé, ale hrozí, že odvede pozornost spotřebitelů od většího celkového dopadu na životní prostředí.
Lhaní: Tvrzení, které je jednoduše nepravdivé. Jedná se o nejvzácnější prohřešek.[7]
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.12.2022 11:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
ale to neznamená, že Greenwashing nemůže používat účelově totéž pro své eko zájmy a to může i formou která je v článku představena... manipulace
Odpovědět
DA

DAG

10.12.2022 14:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Takže půlka činnosti Hnutí Duha😂
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.12.2022 16:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Takže takový Green Deal definici greenwashingu docela pěkně vyhovuje, že?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.12.2022 18:29 Reaguje na Viktor Šedivý
ono to je o to horší, že záleží kdo čemu věří, tím že dneska může komentovat všechno všude a to i na sítích, je dohledání se podstaty o to těžší. Zkrátka chybí osobnosti, protože zlikvidovat někoho v online prostředí sítí je tak jednoduché a obrana tak obtížná.
Je dost pravděpodobné, že Green Deal je jen heslo, které se lobbisti na cokoliv snaží zobchodovat a politici vytřískat politické body...aby si Brusel omluvil podojení národních rozpočtů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.12.2022 18:32 Reaguje na Viktor Šedivý
" západ" si z toho udělal vlastní hřiště, které prodává jako celek ale ve skutečnosti to skoro polovině zemí nacpalo
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.12.2022 23:15 Reaguje na Jaroslav Řezáč
GD je Utopie, které se obávám.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

10.12.2022 15:06 Reaguje na Radim Polášek
Tak snad už jen kdybyste si nejdřív zjistil, co to slovo znamená a potom teprve psal...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.12.2022 19:29 Reaguje na Tomas Peltan
A když někdo prezentuje své zelené nesplnitelné sny jako budoucí jistotu, to není greewashing?

Já myslím, že ano a je to mnohem nebezpečnější, než papírové tašky s propagací "zelené" firmy.

Ale možná lhaní ve velkém za obrovské množství veřejných peněz opravdu definici greenwashingu nesplňuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.12.2022 17:52 Reaguje na Radim Polášek
Fakt? Zase to máte naopak.
Zkuste si tu přečíst jakékoliv množství příspěvků a prakticky VŠECHNY (kromě mých a p. Eliáše) jsou ropácké, kde vše zelené je fuj fuj fuj.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.12.2022 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... vše zelené je fuj fuj fuj."

Chtělo by to doplnit o nějakou Hanzlovu definici "zeleného" ... aby by bylo jasně vidět, jak zase lžete a plácáte kraviny:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 09:01 Reaguje na Radim Polášek
"Zelené dobré, béééé, vše ostatní špatné, béééé".
Já miluji tutany, kteří hlásají mainstramové nesmysly a tvrdí, že jsou ta utlačovaná menšina. Když se podívám na tuhle diskusi, ta "menšina" tu tvoří asi 80% a to je Ekolist.

Připadá mi to konspirační doblblíky, kteří tvrdili, že Američané si sami shodili Dvojčata a každý, kdo to odhalí, je zlikvidován.
Přitom odhalení hlásali do světa, dělali i demonstraci (pár lidí) v New Yorku a cajti tam figurovali jen proto, aby nedostali mlatu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.12.2022 16:43
Jedení masa, vegetariánství, participativní bydlení ...
Taková lehká ideologická příprava na to, že za pár let nemusí být normální mít pro sebe celý vlastní byt, že jídlo podle vlastního výběru bude jen občas, ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.12.2022 17:53 Reaguje na Viktor Šedivý
Ono na to dojde hlavně proto, že naše společnost je ryze ropácká (alespoň na Ekolistu) a zničí si své životní prostredí z ryzí blbosti.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

10.12.2022 18:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Tu ryzí blbost tu předvádí hlavně "expert" Hanzl.
Kam se po 20 letech dostala Hanzlem opěvovaná transformace energetiky v Německu můžeme sledovat v přímém přenosu:

https://app.electricitymaps.com/map
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 08:46 Reaguje na Jaroslav Studnička
Srovnejte si výkon Ukrajinské ekonomiky, kam to dnes dotáhla, šla minimálně o 40% dolů. Taky nevíte proč, že?
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.12.2022 09:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože se Němcům podařilo přesvědčit Kreml, že jsme takové změkčilé sr**ky (navíc energeticky zcela závislé), že se nezmůžeme na žádnou reakci na ruskou agresi. Tak to zkusili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 14:13 Reaguje na Viktor Šedivý
Němčouři žádný Kreml o ničem nepřesvědčili, to si vymyslel Velký Šachista celý. Navíc to mužici skutečně "nezkusili", ale šli do toho na plný pecky a vabank. Ale směr máte správný.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.12.2022 12:32 Reaguje na Pavel Hanzl
A že se trefil, co? Rozhodně co se toho Německa týče.

A mužici do toho na plný pecky fakt nešli. To by Voloďovi až tak neprošlo. Naštěstí. Protože být to ze strany Ruska fakt válka na plný koule, s plnou mobilizací a podobně, tak by Ukrajincům nepomohla ani svěcená voda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2022 10:27 Reaguje na Svatá Prostoto
Energie prodávané do Evropy dělaly Rusku zcela zásadní objem veškerých příjmů.
Pokud si to odškrtnete, jde vám ekonomika do bankrotu. Proč to teda Puťka udělal?
Bo počítal s tím, že Evropu dobyde a ovládne, tj. šel do toho vabank.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.12.2022 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Uhlíková intenzita 746, uhlí a plyn pokrývá 65% výroby.

Hanzle, za to nemůže nikdo jiný než Německá chybná energetická politika, kterou jste tu vždy opěvoval
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 14:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
Omyl. Za to může Putinův útok, plánovaný jako zcela likvidační.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.12.2022 14:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Putin může za odstavené jaderné elektrárny a za to že již třetí týden nefouká?

No, Hanzle vy přisuzujete Putinovi až nadpřirozené schopnosti 😀.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 17:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ne Putin může za to, že nedodal do Evropy asi 120? MILIARD kubíků plynu, se kterými ekonomika počítala, protože je měla smluvně zajištěné.
Francouzské jaderky jsou jiný příběh, takový jaderný.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.12.2022 18:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak že místo Hanzlových argumentačních klamů se vrátíme k faktům...

To že Rusko nedodalo plyn v nasmlouvaných objemech je samozřejmě pravda, nicméně během léta a podzimu se podařilo sehnat dodávky plynu a naplnit zásobníky. Státy EU to mnohokrát zmiňovali a vy jste to tu mnohokrát papouškoval, nebo to není pravda? Navíc díky teplému podzimu se podařilo ušetřit nemalé množství tohoto plynu.
Tedy, to co píšete, v žádným případě nesouvisí s tématem a aktuální situací na kterou jsem upozorňoval.

Existuje mnoho webů, kde se ta realita dá sledovat. Např. electricitymaps má funguje i jako aplikace do telefonu.

Stav v Německu je takový, že jenom za prosinec pálí plyn jak o život a podíl výroby elektřiny z plynu je 29,7%, fosilní paliva se podílí na výrobě ze 72%.
VtE se podílí 12% a to by měla VtE tvořit páteř výroby během zimního období.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 19:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy jste mistr ve vyzobávání detailů a zobecňování jejich minimální význam.
Energetici v Německu skutečně ví, jaký průběh počasí se dá očekávat z dlouhodobých záznamů. Samozřejmě to není přesné a proto slouží zásobníky zemního plynu, jako záloha. Teď je asi nejhorší období, kdy inverze a krátký den OZE skutečně nesvědčí, jenže se to dávno ví a počítá se s tím.
Letos je problém s plynem, nejen s cenou, ale i onjemem.
Vsadím ale gatě, že až bude fučet a svítit, tak nepřiznáte, kolik OZE dělají, ale zase budete šermovat prosincovými daty, jste totiž dogmatik.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.12.2022 20:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak že další argumentační klamy demagoga Hanzla.

Jelikož jsem tu mnohokrát v minulosti a znovu dneska uváděl odkazy na weby, kde se tyto informace dají sledovat, opravdu nemám důvod tu nějaké období upřednostňovat či naopak.

Na rozdíl od vás tyto weby sleduji pravidelně a znám tak průběžný stav.
Mimochodem, energetika se musí dimenzovat na limitní stavy.

Tak že jste prohrál gatě Hanzle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 21:29 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy skutečně nic neupřednostňujete, vy používáte POUZE ty argumenty, které se vám hodí. To by nevadilo, já to dělám taky tak. jenže vy se snažíte tomu dávat jiný význam, v tom jste dogmatik. Většinou stylem "záměna hladiny významnosti".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.12.2022 21:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Já pouze uvádím fakta Hanzle, tak mi tu nepodsouvejte nic, co není pravda.

To vaše lži, jako např. že nefouká pár dní v roce...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2022 09:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ta vaše fakta nemusí být pravdivá, i když uvádíte seriózní zdroje.
Ale o to nejde, vy jim dáváte špatný význam.
"VtE se podílí 12% a to by měla VtE tvořit páteř výroby během zimního období."
To je ta typická manipulace. Vezmete prosinec, kdy bývají tradičně inverze (se kterými se počítá) a uděláte z toho "páteř výroby v zimě". Což je prostě lež, zbylé měsíce fučí víc.
Vy a Novák ignorujete skutečnost, že to Němčourům prostě funguje a nebýt toho bloku na ruský plyn, žádná krize není.
Vámi velebené jádro si ještě přisadilo francouzskými odstávkami, ale to není ten hlavní problém.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.12.2022 10:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste úplně mimo...

V případě Německa a jeho naplánované transformaci energetiky by jaký zdroj měl být tou páteří přes zimní období když ne VtE?

Nepodsouvejte mi něco, co jsem nikdy netvrdil. Vy jste tu několikrát uváděl, že nefouká několik dní v roce.

Němcům nic nefunguje, tak jak to tu prezentujete. To jasně dokazují data, která jsem zde uváděl.
Ruský plyn s tím nemá žádnou souvislost. Jak jsem uváděl výše, výroba el. energie z plynu je výrazná a vy sám jste tu mnohokrát uváděl, že plynu má EU dostatek.

Vaše odvádění pozornosti na francouzské JE je klasický příklad argumentačního klamu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.12.2022 09:46 Reaguje na Jaroslav Studnička
Prostě pane Studničko, smiřte se s tím ,že p. Hanzl chce ruský plyn a neví, jak se k němu dostat. Tak tu verbuje do zbraně, prská na putina, a nabádá ostatní, aby pořizovali soláry, aby zbylo víc plynu pro něj ;-) Je to sobec.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.12.2022 10:48 Reaguje na Jarka O.
Je to ropák :-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.12.2022 12:36 Reaguje na Pavel Hanzl
"Teď je asi nejhorší období, kdy inverze a krátký den OZE skutečně nesvědčí, jenže se to dávno ví a počítá se s tím."

Teď je jako podle Hanzla kdy:-)? Bo vono to teď už trvá celkem dlouho a že by se to nějak v lednu nebo únoru nějak jooo zlepšilo, tak to ani hovno:-).

Ale pokud slovem "teď" myslíte tak cca 1/3 ... ať su na vás hodnej:-) ... roku, tak to pak jo:-).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.12.2022 12:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Je to Hanzl. Za co nemůže Babiš, za to může Putin. :-)

Von sice trochu převlíkl kabát, ale jinak je ideově pevnej, jak kdyby z toho PŠM právě přišel:-))).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.12.2022 12:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, a co jste pro to životní prostředí udělal vy tak zázračného? Dyť tu vo tom jen kecáte a skutek utek. Barák nezateplenej, topení na plyňák, elektřina furt jen ze sítě, auto na benál ... ale keců plnou hubu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.12.2022 20:24 Reaguje na Viktor Šedivý
Já v tom vidím především hledání cest, jak odlehčit planetě od negativ, které jsou důsledkem existence přemnoženého invazního druhu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 08:53 Reaguje na Majka Kletečková
Taky to tak vidím, ovšem nedaří se to a ta bída nastane v důsledku klimatické změny a ne boje proti ní.
Především proto, že ten boj je dobrovolný nebo i vnucený (takže prošvejkovaný) kdežto změna bude nutnost se kterou už nikdo nic nenadělá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.12.2022 19:35 Reaguje na Majka Kletečková
Snažit se je chvályhodné! Ale když se něco nedaří, je si to třeba přiznat a ne pokračovat ve hraní divadla na úspěchy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2022 09:40 Reaguje na Jiří Svoboda
Ono se ledacos daří. Podíl čisté elektřiny celosvětově (především v Evropě) stále roste, emise u nás a v USA jdou dolů. To je prostě fakt a nebýt špinavců (Čína, Rusko, Indie atd.) tak se daří velmi.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.12.2022 16:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistě, pokud je cílem hraní si na vlastním písečku, tak tam jsou jisté úspěchy. Globální klimatický rozvrat je ale o něčem jiném. Dělání báboviček je jen jeho malou součástí. A kolik máme času s tím něco udělat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2022 10:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Evropa a Severní Amerika, Austrálie a část Asie skutečně není hraní na svém písečku. Těch prasáků není až tolik, ale dělají rozhodující množství emisí. Proč nebečíte tam?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

10.12.2022 21:09
Fotografie laureatek jsem si prohledl pomerne peclive, clanek samotny jsem moc necetl, metody brainwashingu ehm pardon greenwashingu mne nejak do hloubky nezajimaji. Pozn. Vzdy mne bavilo - a bavi dodnes - po ocku koukat treba za hloucek studentu/tek a hadat, o jaky obor jde. Tak treba v Troji ted u autobusu nekdy porovnavam shluk studentu a studentek ktery je mixem
matfyzu a fakulty humanitnich studii. Driv bych se chlubil, ze poznam hned "who is who" ted uz si tim tolik jist nejsem :)

Proc ale hlavne pisi tento prispevek. Koukam, ze na ekolistu uz dlouho nebyl zadny clanek o vlcich, jak utesene prosperuji v ruznych ceskych CHKO. A tady je velmi zajimava zprava o vlcich z dnesnich Novinek https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-zadavil-ponika-sefky-evropske-komise-ted-ho-odstreli-40417020#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart
neprevezme to ekolist? Mohla by kolem toho vzniknout bohata diskuse :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.12.2022 23:13 Reaguje na Miloš Zahradník
:-)Studenty práva od matfyzáků jde poznat, chemici zase mají jako uniformu černé tričko a džíny, někdy i děravé. Článek o vlcích tu je skoro každý týden teda a někdy i s vypnutou diskuzí:)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.12.2022 11:57
Ilona Švihlíková patří k předním českým ekonomům. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor mezinárodní obchod. Má doktorát z politologie a docenturu v oblasti mezinárodních vztahů/mezinárodní ekonomie.
------------
Elektřiny máme dost a vyrábíme ji levně. Ale do ekonomiky ji pouštíme neskutečně drahou. Co s tím?

Odejít z Lipské burzy. Nebrání v tom žádné právní předpisy, jen zbabělost české vlády.
-----------

Greenwashing je natolik účinná zbraň , že zatemňuje i mysl české vlády.
Která potom preferuje zájmy ekomagorů před potřebami českých domácností.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 14:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ilona Švihlíková je především ryzí komunistka a její názory jsou někdy zceak mišuge. Například tvrdí, že banky si samy vrábí (tisknou) peníze, bylo to v komickém článku "jak banky pečou prachy". A podobné úlety.
Kdybyste si přečetl spíš Daniela Beneše, který to vysvětloval velmi srozumitelně. Třeba u Moravce nebo jinde, ten tomu fakt rozumí na rozdíl od šílené cha cha Švihlíkové ............
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2022 09:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy prostě stále štracháte na Netu a hledáte bizardní osoby, které tvrdí cokoliv, co se vám hodí do vašeho světa naopak. A potom tím tady šermujete jak damascénskou šavlí a že jsou to úplné nesmysly, vám nevadí - bo to ani nepoznáte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2022 09:46 Reaguje na Pavel Hanzl
A dáváte nepokrytě najevo, jak vás těší, když se nám něco nepodaří a když nám kremelská zrůda v něčem ublíží a poškodí nás. To není nějakou zlou povahou, to je jenom ten váš svět naopak.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.12.2022 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
No, vy zase svá přání a svých soukmenovců, vydáváte za fakta.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist