https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nektera-mesta-v-pardubickem-kraji-zvazuji-stavbu-spalovny-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některá města v Pardubickém kraji zvažují stavbu spalovny odpadu

6.1.2021 14:47 | PARDUBICE (ČTK)
"Uvažujeme o vybudování menší spalovny, která by pokrývala potenciál oblasti, kde svážíme odpady. Nenavýšil by se počet kilometrů a přeprava," řekl ČTK ředitel společnosti Liko Svitavy Josef Gestinger. V současnosti vozí ke spálení asi 5000 tun do Brna do firmy SAKO.
"Uvažujeme o vybudování menší spalovny, která by pokrývala potenciál oblasti, kde svážíme odpady. Nenavýšil by se počet kilometrů a přeprava," řekl ČTK ředitel společnosti Liko Svitavy Josef Gestinger. V současnosti vozí ke spálení asi 5000 tun do Brna do firmy SAKO.
Některá města v Pardubickém kraji zvažují, zda by pro ně mělo smysl vybudovat spalovnu komunálního odpadu. Vede je k tomu úprava zákona o odpadech, která stanovila konec skládkování na rok 2030. Poplatky za ukládání odpadu na skládku se budou postupně zvyšovat.
 

O spalovně přemýšlí společnost Liko Svitavy, odpadová firma založená Svitavami a okolními obcemi. Již v současnosti vozí ke spálení asi 5000 tun do Brna do firmy SAKO. "Uvažujeme o vybudování menší spalovny, která by pokrývala potenciál oblasti, kde svážíme odpady. Nenavýšil by se počet kilometrů a přeprava," řekl ČTK ředitel společnosti Josef Gestinger. Jakou kapacitu a typ technologie by zařízení mělo mít, není zatím jasné.

Studii proveditelnosti na zařízení pro energetické využití odpadů si zadala nedávno i Česká Třebová. "Nejsme si zatím jistí, zda pro to máme vhodný pozemek a infrastrukturu, na kterou bychom spalovnu napojili. S vyrobenou energií musíme umět nějak naložit," uvedl místostarosta Josef Kopecký (ODS). Podle něj jsou další úvahy zatím předčasné.

O velké spalovně komunálního odpadu se již dlouhou dobu mluví i v Pardubicích a Hradci Králové. Optimální by byl areál elektrárny Opatovice, tento záměr však již v roce 2006 odmítli místní lidé v referendu. Sama elektrárna už v minulosti vyjádřila ochotu se do projektu zapojit a poskytnout pro něj pozemky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.1.2021 18:32
Bez spaloven to nakonec nepůjde, každá rozumná samospráva by měla o této možnosti minimálně uvažovat. Ti chytřejší by spalovnu měli postavit "as soon as possible".
Ať mě tady neumlátí tyčemi - preferuji plazmatickou likvidaci odpadů (0vé emise) s kogenerací. Cena odhad 3tis. Kč/tuna. Za to klidně zaplatím.

Komu se to nelíbí ať se podívá na :
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/video-balkanske-prehrady-i-krajinu-zavalily-plujici-ostrovy-odpadku-136224#source=hp&seq_no=5&dop_ab_variant=0&dop_req_id=6r9hNcWSPuD-202101061724&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

7.1.2021 09:13
Obávám se, že bez spalováni odpadu se prostě neobejdeme. Dokud nebudeme umět odpady dopravovat a spalovat ve Slunci, budeme je muset likvidovat na Zemi. Asi není žádný jiný způsob likvidace nerecyklovatelného odpadu, který by tak redukoval jeho objem, jako spalování.
Bohužel se také obávám, že vedení některých obcí bude osvíceně plánovat spalovnu odpadu, ale občané těchto obcí její vybudování prostě zablokují. To je stejné, jako když chcete vybudovat prasečák nebo drůbežárnu. Nikdo to za svým domem nechce.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist