Některé české drůbežárny značí klecová vejce jako podestýlková, odhalili ochránci zvířat
Tématu míchání vajec se věnovala také pondělní reportáž České televize pořadu Reportéři.
V současné době se poslanci zabývají návrhem zákona, který by mohl zcela zakázat klecový chov slepic na území České republiky od roku 2027. Legislativní návrh prošel druhým čtením, a poslanci o jeho definitivním schválení, nebo zamítnutí budou hlasovat pravděpodobně tento pátek. „Odpůrci zákazu se ohánějí tím, že si prý v obchodě může každý vybrat. Ve skutečnosti je to iluze," vysvětluje Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat.
"Dokud bude možné, aby drůbežářská firma měla zároveň chov v klecích i na podestýlce, k míchání a podvodnému značení bude docházet a žádná kontrola to neodhalí. Zabránit tomu můžeme jen úplným zákazem klecového chovu. Je proto na čase, aby se politici přestali vymlouvat a zákaz schválili,” říká Marek Voršilka. Spolek OBRAZ se v souvislosti s kauzou rozhodl spustit web www.vajecnypodvod.cz, který o nekalých praktikách drůbežářů informuje.
Místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský pro server Aktuálně.cz připouští, že pokud by k míchání klecových a podestýlkových vajec docházelo, jde o klamání zákazníka. Pořízené záběry přímo z drůbežáren ale nepovažuje za důkazní materiál. "Muselo by být jasně vidět značení na vajíčkách, že do obalů opravdu padají vejce, která tam být nemají," míní. Zástupci dotčených drůbežáren podle vyjádření pro Aktuálně.cz jakákoliv pochybení odmítli.
Návrh na zákaz klecových chovů slepic má podporu mezi koaličními i opozičními poslanci. Na posledním jednání zemědělského výboru přijat nebyl, proti byli všichni poslanci hnutí ANO.
„Je to další argument pro to, abychom klecové chovy zakázali. Často zaznívá, že taková úprava není nutná, protože lidé si stejně nepřejí kupovat vejce z klecových chovů […]. Ale tohle je právě ten důvod udělat legislativní úpravu, protože se přímo nabízí, že by si někteří nepoctiví chovatelé takto přilepšovali,“ uvedl pro Reportéry ČT poslanec ČSSD Roman Sklenák.
„Kontrola nemůže být u všeho. Je pochopitelné, že někteří vlastníci jsou sváděni k tomu využít těchto mezer, že na ně kontrola nedohlédne vždy. Právě ten zákaz by přispěl k tomu, že by se něco takového už nemohlo dít,“ sdělila Reportérům předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Obránci zvířat v souvislosti s nadcházejícím hlasováním už začali vyzývat veřejnost, aby apelovala na poslance pomocí e-mailů. Spustili také kampaň Měsíc v kleci, v rámci níž se v kleci umístěné na Malostranském náměstí střídají dobrovolníci, aby tak poukázali na nepřijatelné podmínky takto chovaných slepic. Podle posledního průzkumu společnosti PPM Factum si úplný zákaz klecových chovů přeje 78 % Čechů, podpora přitom v čase roste.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Milan Milan
17.6.2020 19:19Krejcar Stanislav
17.6.2020 19:43Viktor Šedivý
17.6.2020 20:51Vždyť je to naprostý blábol, jak ví každý, kdo někdy k podobným průzkumům čuchnul. Chcete být zdraví? Budete dbát na životosprávu, abyste byli štíhlí? Přejete si být ušlechtilé bytosti bez poskvrny?
Nikdo neodpoví, že slepice jsou mu zcela ukradené a že si raději koupí to kvalitnější a levnější klecové vejce a o slepičí blaho ať se stará kdo chce. Ale takových je podle statistik prodejců 80÷90%
Lukas B.
17.6.2020 21:21 Reaguje na Viktor ŠedivýSvatá Prostoto
18.6.2020 11:29 Reaguje na Lukas B.Svatá Prostoto
18.6.2020 11:26 Reaguje na Viktor ŠedivýŽe jsou nej ta od souseda z chalupy chápu i já, ale to je bohužel jen velmi omezený občasný zdroj.
Marcela Jezberová
17.6.2020 22:14Anyr
17.6.2020 23:33 Reaguje na Marcela JezberováVždyť i tenhle národ se minimálně desítky let, víceméně otevřeně, chlubí tím, jak každý s každým umí vyjebat, jak každý podvádí každého, a jak je to navíc "ohromně úsměvné". Prostě Češi, to je národ šikulků.
Tudíž spoléhat na výsledky kontrol... spíš bych sázel na "šikovné české ručičky" a klidně tedy dštil oheň a síru rovnou. :)
Jan Šimůnek
18.6.2020 10:06Jan Šimůnek
18.6.2020 10:11 Reaguje na Jan ŠimůnekTaky by tam mohly být jiné epigenetické markery - opět pro praktické nasazení asi nepoužitelné.