Německý Hamburk přechází na zelené úřadování - a přestane kupovat kávové kapsle
Pravidla zeleného úřadování byly přijaty letos v lednu. 149stránkový dokument přináší řadu ekologicky šetrných opatření, která jsou závazná pro všechny organizace, které spadají pod hamburskou radnici. Hamburk je druhé největší německé město. A je si své velikosti vědomo. Hamburský radní pro životní prostředí Jens Kerstan říká, že zavedení zeleného úřadování je jen součást většího posunu. "Vysíláme tím signál. Naše nákupní síla je několik milionů euro ročně. Chceme co nejméně nakupovat produkty, které s sebou nesou zbytečnou environmentální zátěž."
Proč jsou špatně kapslové kávovary? Přečtěte si článek Zcela osobní hate proti kapslovým kávovarům a oslava vaření kávy bez odpadů
Dokument výslovně zapovídá nákup věcí, které generují zbytečný odpad. Kromě zmíněných kávových kapslí jde o balenou vodu a pivo, plastové talíře a příbory. Dokument dále předepisuje při úklidu nepoužívat prostředky, které jsou na bázi chlóru nebo osvěžovače vzduchu. Hamburkská radnice dále nabádá své zaměstnance, aby pro cestování využívali místo osobních aut veřejnou dopravu.
Smyslem zeleného úřadování je neutrácet veřejné peníze za služby a produkty, které zbytečně generují odpady či jinak zatěžují životní prostředí. Podle francouzského deníku Le Monde byla opatření zeleného úřadování přijata díky silné pozici místních Zelených.
Principy zeleného úřadování nejsou žádnou novinkou, zpracované podklady jsou připraveny i pro české úřady a firmy na webu zeleneuradovani.cz. Podle Renaty Plackové, která se u nás prosazování zeleného úřadování věnuje, je v zeleném úřadování na tom nejlépe město Opava. Další příklady měst, která zavedla zelené úřadování, je možné nalézt na serveru Veronica.
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama