Nevzhledná betonová nádrž se proměnila v živé jezírko. Obec Čilá díky grantu ožila
Obec leží uprostřed druhově pestrého Křivoklátska a prvohorní moře dalo vzniknout přírodní scenérii nedalekých Skryjských jezírek. Obec Čilá se ale dlouhodobě potýkala se suchem a klesající hladinou podzemních vod. Tak se zrodil nápad na obnovení původního rybníčku v centru obce.
Ten dříve představoval domov pro celou řadu živočichů, zadržoval cennou vodu a dotvářel celkový ráz čilské návsi. Necitlivý stavební zásah v 70. letech ale znamenal proměnu rybníku v nevzhlednou betonovou nádrž a postupný zánik jeho přirozených funkcí. Místní se rozhodli cenný vodní biotop obnovit a vybudovat z něj oázu, která by zároveň plnila vzdělávací, rekreační i estetickou funkci.
„Dnes tvoří naše zelená oáza skutečně živé srdce Čilé. Zrovna teď řeším, kdy zorganizujeme další sousedskou slavnost. Lidé v Čilé i náhodní kolemjdoucí si nově vzniklý veřejný prostor úžasně užívají,“ líčí starostka Eva Chmelová.
O grant Zelené oázy se dá požádat i letos. Do 31. října mají obce, školy, neziskovky, další organizace či jednotlivci možnost získat 140 000 korun na proměnu svého okolí v zelené oázy. Grantový program Zelené oázy, který vyhlašuje Nadace Partnerství a společnost MOL, rozděluje letos příspěvky ve výši 1,4 milionu korun.
Cílem výzvy je podpora výsadby stromů, obnovy a zřizování zelených prvků a lepšího hospodaření s vodou ve městech a obcích i jejich blízkosti.
Podporu mohou získat projekty zaměřené na tvorbu a úpravu veřejných prostranství se zastoupením zeleně, přírodních, komunitních či školních zahrad, nebo také přírodně hodnotných lokalit jako jsou remízky, meze nebo květnaté louky. Jedním z cílů výzvy je také zmírnění dopadu vln veder ve městech.
Komise Nadace Partnerství vítá také projekty, které si kladou za cíl zlepšit hospodaření s vodou v obci, jako je čištění vodních děl, sběr a využití dešťovky nebo na přírodní úpravy potoků či studánek.
„Zelené oázy si našly své místo v České republice. Od roku 2015 jsme podpořili celou stovku projektů, mezi které bylo rozděleno přes sedm milionů korun. Jsme ale hrdí i na kvalitu projektů, které přicházejí ze všech krajů a nabízí stále vyšší úroveň a kreativitu zpracování,“ uvádí Richard Austen, generální ředitel společnosti MOL ČR.
Žadatelé grantového programu Zelené oázy mohou získat finance například na nákup sazenic, potřebného materiálu jako nářadí, kůly nebo pletivo nebo odborné. Vítězné projekty budou znám v únoru příštího roku. Podpoření žadatelé mohou své záměry uvést k životu napřesrok od března do listopadu.
Inspirujte se předchozími vítězi.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Anežka M
24.9.2020 09:49Ale jo, fandím obcím, které se snaží něco dělat. A ono to koneckonců taky časem zaroste...
Jakub Brenn
27.9.2020 13:34 Reaguje na Anežka MTakže až na ty betonové stěny se zábradlím by jako obraz byl pěknější ten 1.obrázek.
Svatá Prostoto
24.9.2020 10:39Za chvíli tu bude článek o tom, jak někdo dostal grant na zametení chodníku nebo odhrabání sněhu ...
To mi fakt nepřijde normální ... asi proto, že oboje uvedené dělám od té doby, co mi rodiče vrazili do ruky koště:-).
Robert Jirman
24.9.2020 12:37 Reaguje na Svatá ProstotoJiří Daneš
24.9.2020 12:48 Reaguje na Svatá ProstotoPavelA
25.9.2020 07:40Nevím,kdo by to incioval a realizoval,kdyby věděl,že to ještě bude muset zacálovat.Takových magorů na světě není.
Lukas B.
25.9.2020 08:31 Reaguje na PavelAu staroušků na chalupě dělá místní okrašlovací spolek podobné věci brigádnicky. sekání okolo koupaliště (úředně tedy požární nádrže), jednou za pár let odbahňovací brigáda (která je zároveň cvičením místních dobrovolných hasičů), postavilo se volejbalové hřiště - a financováno je to z výtěžku aukce především nálezů na půdách.
nepochybuji, že to tak funguje ve skoro každé vesnici, kde jsou lidé nerozhádaní, úplně stejně, jako se konají dětské dny, volejbalové zápasy mezi vesnicemi, rozsvěcení vánočního stromku, pálení čarodějnic...
Břetislav Machaček
28.9.2020 09:57musím dodat, že každá doba potřebovala něco jiného. Požární nádrž byla
v dané době potřebná, musela v ní být relativně čistá voda a tak měla
prostě betonové břehy a i dno. Šla tak snáze pravidelně čistit a nikomu
ten beton nevadil, protože šlo o protipožární opatření. Pokud dnes není
třeba, protože zdroj vody nahradil hydrant a nebo čerpadla schopná brát
jakoukoliv vodu, tak je její přeměna na jezírko na místě. Každopádně lépe, než ji zasypat odpadem a vybudovat parkoviště. No a pokud jde o dotace
z EU, tak jdou mnohdy na úplné nesmyly a nikomu to nevadí. Bohužel je to
často v silách místních rozpočtů a na větší a potřebnější akce se už těch
dotací nedostává. Doufám, že stejně tak už mají i odkanalizováno a
z jejich čističky odtéká voda vhodná pro život ryb a vodních organismů. Pokud tak tomu není, tak pouze vyplýtvali peníze na kosmetickou úpravu okolí a neudělali to podstatné.