NewScientist: Antibakteriální ponožky mohou zvyšovat emise skleníkových plynů
Jak moc můžou ponožky poškozovat klima?
|
|
Ilustrační foto: TheAlphaWolf/Wikimedia Commons |
Nanočástice stříbra jsou používány jako antibakteriální složka v široké škále produktů – od protizápachových ponožek až po obvazy na hojení ran. Používají se také při úpravě odpadních vod.
Většina výzkumů o vlivu nanočástic na životní prostředí byla ale provedena jen u jediného mikrobu nebo rostliny v laboratoři. Benjamin Colman, chemik na Duke University v Durhamu v Severní Karolíně a jeho kolegové se pokusili zachytit jejich činnost ve více realistickém prostředí. Kromě klasického laboratorního prostředí zkoumali, jak se nanočástice stříbra chovají venku.
Pro experiment použili dvě venkovní nádoby s rostlinami, které byly naplněné hlínou a upraveným kalem s koncentrací podobné úrovně, jako je v odpadních vodách. Jedna z nádob přitom obsahovala 55 mikrogramů nanočástic stříbra na gram kalu.
Během dvou měsíců byl v nádobě s obsahem stříbra výrazný pokles populace mikrobů oproti vzorku v laboratoři. Navíc aktivita enzymů, které produkují k prolomení organické hmoty, byla o 34 % nižší v nádobě s nanočásticemi oproti nádobě, kde byl pouze kal.
Ukázalo se tak, že laboratorní výsledky nejsou dobrým vodítkem pro zkoumání nanočástic, říká Colman. Jeho tým také měřil objem plynů produkovaných mikroby. Úroveň koncentrace skleníkového plynu oxidu dusného byl v nádobě s nanočásticemi čtyřnásobný oproti nádobě, v níž byl použit pouze kal.
Donald Wuebbles z University of Illinois, který se zabývá výzkumem atmosféry, říká, že kdyby tyto výsledky byly replikovány ve velkém měřítku, mohlo by to „přispět k většímu zájmu o globální změny klimatu“. Připomněl, že oxid dusný může také poškodit ozónovou vrstvu, pokud se dostane do stratosféry.
Podle článku "Antibacterial socks may boost greenhouse emissions", který vyšel na NewScientist dne 13. srpna 2010.
reklama