https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nizozemsti-zemedelci-na-protest-znovu-zablokovali-dalnice-traktory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemští zemědělci na protest znovu zablokovali dálnice traktory

28.6.2022 00:34 | AMSTERDAM (ČTK)
Nizozemští zemědělci s traktory v pondělí znovu zablokovali dálnice na protest proti vládním návrhům na omezení emisí oxidů dusíku a čpavku, napsala agentura AP. Úřady vyzvaly motoristy na silnících k obzvláštní opatrnosti a sledování informací o dopravě.
 

Na nejméně dvou dálnicích zaparkovali zemědělci traktory, aby zabránili průjezdu dalších vozidel. Místní televize Omroep Brabant informovala o nákladním vozidle, které na jiné dálnici shazovalo balíky sena na vozovku asi 150 kilometrů jihovýchodně od Amsterodamu.

Vládnoucí koalice vyčlenila přes 24 miliard eur (asi 600 miliard korun) na financování změn, které pravděpodobně přimějí mnoho zemědělců drasticky snížit počet hospodářských zvířat nebo se jich úplně zbavit.

Omezení emisí oxidu dusičitého a čpavku označila vláda za "nevyhnutelný přechod". Začátkem měsíce slíbila, že na mnoha místech sníží emise o 70 procent, v některých oblastech až o 95 procent.

Nizozemsko je po Spojených státech druhým největším vývozcem zemědělských produktů na světě. Relativně vysoké počty zvířat, užívání umělých hnojiv společně s dopravou a výstavbou vedly v hustě zalidněné zemi k nadměrně vysokým hodnotám oxidů dusíku ve vodě i vzduchu.

Desítky tisíc zemědělců proti vládním návrhům demonstrovaly už minulý týden. Jejich protest také způsobil dopravní komplikace, jelikož na demonstraci ve vesnici Stroe ve středním Nizozemsku vyrazili traktory po dálnici.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

28.6.2022 15:22
Čím víc a rychleji se budou utahovat šrouby, tím větší a častější "nadšení" tohoto typu bude.

Jinak já tedy školy nemám, ale ... s ohledem na to, že nemalá část populace žije v oblastech, které jsou bez šance je uživit, tak holt asi jiné země musí produkovat citelně více potravin, než samy spotřebují.
Takže na jedné straně se všude píše jak po světě hrozí hlad, a tady se bude tlačit na snižování produkce potravin?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist