https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/norske-urady-zvazuji-utraceni-oblibene-mrozice-pokud-ji-lide-nedaji-pokoj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Norské úřady zvažují utracení oblíbené mrožice, pokud jí lidé nedají pokoj

14.8.2022 01:31 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Šestisetkilogramová mroží samice Freya, kterou mohli lidé v minulosti spatřit u břehů Británie, Dánska i Švédska, se letos v létě ve fjordu u Osla stala tak oblíbenou atrakcí, že ji ohrožuje přílišný zájem lidí. Úřady proto zvažují, že mrožici pro "její vlastní dobro" nechají utratit, uvedl server BBC News. Samice, pojmenovaná po bohyni spojované s láskou a krásou, se proslavila vyhříváním na slunci, při kterém občas potopí čluny, na které se škrábe. Mroži obvykle žijí v severněji položených oblastech, takže Freya vzbuzuje velkou zvědavost i zájem médií.
 

Podle norského ministerstva pro rybolov se k mrožici lidé příliš přibližují, a to navzdory opakovaným varováním, že tím ohrožují zvíře i sebe. Úřad v prohlášení zveřejnil fotografie, na kterých jsou zachycené velké skupiny lidí, včetně dětí, stojících na dosah od zvířete. Dodal, že proto zvažuje různá opatření, včetně eutanazie mrožice.

Mluvčí ministerstva Nadia Jdainiová uvedla, že úřady byly v minulém týdnu svědky několika potenciálně nebezpečných incidentů, včetně toho, že lidé s mrožem plavali. K Freye se také přibližovali s dětmi, aby si ji vyfotografovali, a házeli po ní věci. Dodala, že o těchto incidentech byla informována policie.

"Skutečnost, že se mrož stal atrakcí, zvyšuje potřebu dalších opatření. Největší obavy máme z toho, že by se lidé mohli zranit," řekla Jdainiová.

Možnost nebezpečného incidentu ale není jediným důvodem k tomu, aby úřady nějak zakročily. Podle veterináře se zhoršil zdravotní stav mrožice, která kvůli zájmu lidí nemá dostatek odpočinku a je vystresovaná.

Kromě utracení zvířete je další možností i přesun mrože z fjordu u Osla. V současné době není zřejmé, kdy úřad přijme konečné rozhodnutí. Ministerstvo mezitím lidi žádá, aby se k Freye nepřibližovali a ani s ní neplavali.

Mroži jsou řazeni ke zranitelným živočišným druhům, jsou chráněni a živí se především bezobratlými živočichy, jako jsou měkkýši, krevety a krabi, nebo také malými rybami. Samci mohou vážit i tunu, samice kolem 700 kilogramů.

Na lidi obvykle neútočí, ale k několika vzácným incidentům již došlo. V roce 2016 zabil mrož v čínské zoo turistu a ošetřovatele. Turista si s tímto tvorem podle BBC pořizoval selfie, když ho mrož chytil a stáhnul pod vodu. Totéž udělal s ošetřovatelem, který se turistu snažil zachránit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

14.8.2022 15:09
Mě by zajímalo, který magor rozhodl o tom, že mrožici je pro její dobro nejlepší utratit? Nebylo by lepší řešení utratit ty blbečky, kteří té mrožici nedají pokoj?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.8.2022 15:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Když si přečtete, kde se to děje, tak to místo je docela vypovídající: hostinec U osla:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.8.2022 15:44 Reaguje na Karel Zvářal
Vzhledem k tomu, že už tu mrožici utratili, navrhuji nový název - Hostinec s debilama.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.8.2022 15:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Když může ten jejich Barvetwebnet odebrat matce děti, tak proč ne přírodě mrože, nu ni? Kdyby jí to tak moc vadilo, tak asi by odtud odplavala. A možná měla i jiné problémy související s věkem, tak to bylo možná nakonec dobře...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.8.2022 16:02 Reaguje na Karel Zvářal
Pokud měla ta mrožice zdravotní problémy, tak se o to měla postarat příroda a ne nějaká banda blbců. Je to podobná pitomost jako s tou běluhou. Nechali ji plavat ve zdymadle, kde se přehřála, navíc jí chtěli krmit nevhodnou potravou a pak konstatovali, že její zdravotní stav je špatný a utratili ji.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.8.2022 16:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tam to pravděpodobně nezvládli. Ona nejspíše uhynula na přehřátí, případně udušení (zmáčklý hrudník). Psali, že ji vezli na seně:-) V ledové tříšti, ta je zvyklá na chlad, teplo působí jako stresor.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.8.2022 16:31 Reaguje na Karel Zvářal
Navíc ji chtěli krmit kapry a zmrzlými hejky. Ideální strava pro běluhu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.8.2022 16:31 Reaguje na Karel Zvářal
Navíc ji chtěli krmit kapry a zmrzlými hejky. Ideální strava pro běluhu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist