Nové velké stavby v Říčanech musejí mít zelené střechy

Přínosem zelených střech je kromě estetiky pozitivní vliv na mikroklima a lepší hospodaření s dešťovými vodami. "Pod Říčany spadají také velká logistická centra u dálnice D1. Za letních dní působí jako radiátory. Ve dne se rozpálí a večer pak nad nimi stoupá horký suchý vzduch. Ovlivňuje to městské mikroklima a někteří věří, že se negativně mění i místní počasí," uvedl starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
Výhodou pro stavebníky jsou nižší náklady na chlazení staveb. Běžné střechy se dokážou v létě rozpálit až na 60 stupňů Celsia, zelené energii slunce pohltí a stavby se nepřehřívají. Splněním podmínky vegetační střechy s trvale udržitelnou zelení si navíc stavebník může polovinu výměry střechy započítat do celkového procenta zeleně.
"Staré stavby už teď nezměníme, to by musel být nějaký hodně odvážný a odpovědný vlastník. Tak chceme ovlivnit alespoň stavby nové. Snad najdeme porozumění. Změna územního plánu je ale natolik průlomová, že očekáváme i soudní žaloby," dodal Kořen.
Poukázal i na to, že se připravují státní programy na budování podobných střech. V následujících letech se má investovat do přizpůsobení klimatické změně, zadržení vody a snížení energetických nároků.
Říčany mají 16.000 obyvatel a stále jich přibývá. Díky své poloze u Prahy je město pod velkým tlakem developerů a zájemců o bydlení. Zelenou střechu má již v Říčanech stacionář Olga a budou je mít také plánované tři budovy základní školy na Komenského náměstí nebo rozestavěná mateřská škola Větrník.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Lukáš Kašpárek
13.11.2020 06:49Jan Šimůnek
13.11.2020 07:46 Reaguje na Lukáš KašpárekViktor Šedivý
13.11.2020 16:05 Reaguje na Lukáš KašpárekCo je potřebného na střeše s pár netřesky a trochou suché trávy?
Jan Šimůnek
13.11.2020 07:43Zbyněk Šeděnka
13.11.2020 09:04 Reaguje na Jan ŠimůnekJirka Černý
13.11.2020 09:54A jsme jako vždy u ekologie která je chaoz, zmatek, nekoncepční řešení, amatérizmus a jen a jen buzerace a nařizování. Takhle se to dělat nemá.
Majka Kletečková
13.11.2020 12:10Budovy nad 300 metrů čtverečních – takže školy, kancelářské komplexy, městské činžáky... Vypařováním vody budou zelené rostliny ochlazovat své okolí a obyvatelé těch budov budou snad moci ty zelené střechy využívat i jako terasy pro relaxaci. V Praze jsem viděla už zrealizovaný developerský komplex velkých budov, kde mají na střechách i stromky a keře (na Pankráci, jmenovalo se to BB?).
Technicky to bude náročnější než klasické sedlové střechy. Stát má podle článku v budoucnu budování podobných střech podporovat, tak snad to bude finančně i jinak zvládnutelné.
Viktor Šedivý
13.11.2020 15:59 Reaguje na Majka KletečkováNo víte, ono se dá postavit (skoro) všechno. Otázka je jenom kolik dáte za stavbu, kolik každý rok za údržbu a po kolika letech to už raději rovnou zbouráte. Tak abyste se nedivila, za kolik jednou bude třeba nová škola v Říčanech.
(Když to "stát podporuje" tak nevadí, že je to příšerně drahé? Nevadí, viďte, stát si vytiskne.)
Svatá Prostoto
13.11.2020 13:03Za druhé ... takto je to normální úchylnost, bo přínos může mít jen dobře navržená a provozovaná zelená střecha. A u té je absolutně nutné, aby ji vlastník chtěl. Takhle tam prdnou na střechu pár cm hlíny, něco zasadí, zkolaudují a pak na to hodí bobek, takže tam bude úhor a sem tam nějaký trs plevele. A zastupitelstvo si může trhnout, žádné páky jak zabezpečit údržbu té zeleně nemá.
Teď jim pár aktivistů sice zatleská a dost lidí naserou ... za pár let bude upgrade, aktivisté na ně budou ječet, že nezajistili (a bude jim jedno, že to nejde) a všem ostatním budou pro smích.
Jiří Daneš
13.11.2020 15:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Karel Zvářal
13.11.2020 16:19I proto je můj názor na zelené střechy negativní, ledaže by se vedle sebe ukládaly truhlíky z tvrdého plastu cca 100x50 cm, ve kterých by byly odolné rostliny (vřesy?). Ale to je tak nákladná investice, hlavně na údržbu, že lepší jsou a) soláry b) bílá krytina. Navíc když vidím kolem "ekodomů" zhoblované (hliněné) trávníky, připadám si jak v AB-surdistánu.
Jirka Černý
13.11.2020 17:39 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
13.11.2020 18:27 Reaguje na Jirka ČernýA je třeba změnit celou koncepci řešení staveb (intravilánů), kdyby se ekologie města smrskla jen do zelených střech, bylo by to málo.
Jan Šimůnek
14.11.2020 14:02Břetislav Machaček
14.11.2020 18:01dlažděného zámkovou dlažbou s bazénem a nějaký ten anglický trávník bez
života. Zahradní zeleň povinně nahrazovat zelenou střechou je ptákovina
vhodná tak pro milionářskou obec Říčany. Normální lidé jsou rádi, když
postaví dům co nejlevněji, aby měli kde bydlet a Říčanům se obloukem asi
vyhnou. Takový ráj na pohled s těmi vilkami ve stylu podnikatelského
baroka mě dojímají svou členitostí a neúčelností, kterou si mohou dovolit
pouze ti, kterým nezáleží na nějakém tom miliónu a tak rádi zaplatí i ty
zelené střechy. Kolem pak třímetrové betónové ploty pro zajištění soukromí
a kamery na nich ke hlídání majetku, aby zase kolemdoucí o soukromí přišli.
Děkuji za tyto dary a raději budu žít v zástrkově v klidu a se sousedy
se kterými si pokecáme přes symbolický plot.