https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/o-odchyt-a-krouzkovani-ptaku-u-plane-byl-dnes-velky-zajem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

O odchyt a kroužkování ptáků u Plané byl velký zájem

4.10.2021 00:29 | PLANÁ (ČTK)
Přírodovědcům se podařilo odchytit hlavně sýkory nebo červenky.
Přírodovědcům se podařilo odchytit hlavně sýkory nebo červenky.
O odchyt a kroužkování ptáků na Anenských rybnících u Plané na Tachovsku byl velký zájem, dorazilo téměř pět desítek dětí i dospělých. Akce se konala v rámci Festivalu ptactva, který tu pravidelně pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) se Správou CHKO Český a Slavkovský les. Přírodovědcům se podařilo odchytit hlavně sýkory nebo červenky. Tyto druhy se zde na podzim pravidelně vykytují především kvůli potravě.
 

"Odchyt ptáků děláme do nárazových sítí, které se postaví do vhodného prostředí. Abychom si trochu pomohli, tak pouštíme nahrávky hlasů ptáků, které přitáhnou k síti větší zájem jednotlivců. Pro tyhle účely pouštíme směs druhů ptáků, abychom nalákali více druhů," řekla ČTK Milena Prokopová ze správy CHKO Český les.

Na sítě, které ornitologové postavili brzo ráno, se podařilo chytit okolo 20 ptáků. Zachytila se sýkora koňadra, modřinka a lužní, dále konipas horský, pěnice černohlavá a červenka obecná. Jejich počet byl vzhledem k současnému ročnímu období podle Prokopové velký. Opeřenci se v době podzimního tahu shromažďují u rybníků, které jsou v tuto chvíli vypuštěné, zejména z důvodu potravy, hlavně hmyzu. Poté na zimu migrují na jih.

Přírodovědci dávali odchytnutým opeřencům stříbrný kroužek se sériovým číslem. Mohou tak při dalším odchytu zjistit, jak ptáci migrují. Dále určili a zaznamenali jeho druh, pohlaví, přibližné stáří, váhu a změřili délku křídel a ocasu. Zájemci si dnes mohli vyzkoušet i pozorování ptactva statickým dalekohledem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist