https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obyvatele-skuhrova-odmitli-vystavbu-vetrne-elektrarny-v-ankete
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obyvatelé Skuhrova odmítli výstavbu větrné elektrárny v anketě

7.12.2024 19:38 | ČESKÁ TŘEBOVÁ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé ze Skuhrova, místní části České Třebové na Orlickoústecku, si nepřejí výstavbu větrné elektrárny. Rozhodli o tom v anketě, výsledky město zveřejnilo na webových stránkách. Elektrárnu chce postavit soukromý investor.
 
Hlasovat mohlo 169 lidí, odevzdat hlas přišlo 106 lidí a z nich 97 bylo proti výstavbě elektrárny, devět lidí s ní souhlasí. "Dopředu jsme deklarovali, že minimálně jako městská rada, budeme ctít rozhodnutí občanů Skuhrova. Na jednání zastupitelstva se to dostane po novém roce," řekl ČTK starosta Zdeněk Řehák (3PK).

Soukromý investor chce v regionu stavět dvě větrné elektrárny. Obě je má v plánu stavět firma PV Consulting. Jednu si přeje postavit mezi Horním Houžovcem a Skuhrovem v katastru Ústí nad Orlicí a druhou u Skuhrova. "Obě elektrárny jsou nejblíž ke Skuhrovu. Jedna je od něj asi 1500 metrů a druhá 1000 metrů. Pro lidi to znamená ztížené životní podmínky v tom místě," řekl starosta.

V listopadu už hlasovali lidé z místních částí Ústí nad Orlicí, v Horním Houžovci, Dolním Houžovci a Knapovci. Volit mohlo kolem 390 lidí, přišlo jich 41 procent. Většinově byli pro stavbu větrné elektrárny. S rozhodnutím radnice vyčkává na Českou Třebovou, orlickoústecké zastupitelstvo bude řešit projekt větrné elektrárny v lednu.

Firma slibuje lidem i městu bonusy. Obyvatelé místních části Ústí nad Orlicí a České Třebové by měli mít levnější silovou elektřinu, což by měla být roční sleva 10.000 korun. Město by mělo dostat 750 000 korun pod dobu 15 let. "Zatím se deklarovalo, že by značná ne-li celá částka zůstala Skuhrovu," řekl starosta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

7.12.2024 21:33
Postavit jim za baráky uhelnou elektrárnu. Ať vědí, že za elektřinu se platí, nejen penězi. (-_-) Já sám bych byl za další zdroj obnovitelné energie u nás nesmírně rád.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.12.2024 17:19 Reaguje na Anyr
https://www.youtube.com/watch?v=Spm4rWiXgAE&t=1468s Já taky.
Odpovědět
An

Antioxid

8.12.2024 19:03 Reaguje na Anyr
A to ještě nevíte, že větrné elektrárny ovlivňují klima. Podle různých autorů oteplení o 0,3 - 0,6 °C.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.12.2024 08:41 Reaguje na Antioxid
Pokud to jsou autoři typu Kalenda, tak je to zaručeně správný údaj.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2024 08:43 Reaguje na Antioxid
Věták je mohutný zdroj tepla, dává terrawaty průběžně a nikdo neví, jak to vypnout. Voni sou hlava, pane vachmajstr.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2024 08:48
V období katastrofálního sucha po roce 2015 se tu množily názory, že větřáky v Severním moři ničí vodonosné proudění a způsobují u nás sucho. Dělaly se nějaké studie, které to rozhodně nepotrdily, ale ropáčci se už houfovali, že udělají nějaký protest. Zvláštní je, že jak zapršelo, zmizely jek pára nad hrncem (ty protesty, ne ropáčci).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.12.2024 16:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Z logiky vyplývá, že KAŽDÁ překážka proudění vzduchu má na proudění vliv. Jak velký je závislé na množství a velikosti překážek a pokud
by tomu tak nebylo, tak proč budovat větrolamy, když neberou sílu
větru? Proč je v závětří jinak, než na návětrné straně a nebo tam,
kde větru nic nestojí v cestě? Budiž pár větrníků asi nebude mít
podstatný vliv, ale velký větrný park ano. Pročpak se třeba nestaví
větrníky v řadě za sebou, ale vedle sebe? Protože při postavení za sebou vezme sílu větru ten prvý a na ostatní zbude kulové. Myslete!
Pokud vezmete větru neúměrně mnoho síly, tak nezavane mraky dál a
ty se zastaví. Proto taky prší více na návětrné straně hor, než na
závětrné, když vítr nese i dešťové mraky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2024 12:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy jste fakt komik, jinak to nevidím. Vodonosné proudění je u nás určované především Jet streamem, který jede asi v 10 tisíci metrech, tak vysoké větřáky se fakt nedělají. Přízemní vítr, o kterém píšete, skutečně s deštěm nemá nic společného. představte si, že v Praze na náplavce uvážete u břehu loďku a prohlásíte, že mění tok Vltavy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist