https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/oceneni-na-veletrhu-techagro-sbirali-zemedelsti-roboti-nahrazujici-lidskou-praci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ocenění na veletrhu Techagro sbírali zemědělští roboti nahrazující lidskou práci

13.4.2024 00:25 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Intenzivní prosazování moderních technologií, robotizace a automatizace v zemědělství se projevilo i při udělování ocenění Grand Prix nejlepším exponátům na brněnských veletrzích Techagro, SilvaRegina a Biomasa. Řada z oceněných exponátů využívá technologie k tomu, aby nahradily lidskou práci, uvedl vedoucí hodnotitelské komise Jiří Mašek z České zemědělské univerzity.
 

O ceny se ucházeli výrobci či distributoři 37 exponátů, oceněno jich bylo 12. Jde například o aplikátor podpovrchových návnad na hraboše, který nahrazuje pracovníky, kteří chodí po poli s kyblíkem a lopatkou. Dále komise ocenila samojízdný postřikovač, který může být doplněn technologií pro precizní aplikaci. Cenu získal také zdroj pro elektrický ohradník, který lze ovládat z mobilního telefonu a který má i senzor pro lokalizací v případě krádeže.

Další úspěšný robot automatizuje práci ve vinicích či ovocných sadech a zvládá mnoho činností od zpracování půdy po sklizeň ovoce. Dalším oceněným robotem je automatická sekačka, která jezdí podle satelitní navigace. Uspěla i robotická plečka, která umí i kypřit půdu.

Novinkou soutěže jsou dvě speciální kategorie, které se věnují aktuální problematice současného zemědělství. V kategorii Smart Farming komise ocenila autonomní polní robot s pásovým podvozkem, jenž umožňuje provádět běžné polní práce a nahradí běžné zemědělské nářadí. Druhá nová kategorie Soil water retention friendly je určena exponátům, které příznivě ovlivňují půdní vlastnosti vedoucí ke zlepšení retenční funkce půdy. Ocenění zde získala firma, která vyvinula přírodní rostlinnou výživu s obsahem hydroabsorpčního mikrogelu. Díky kombinaci účinků mikrogelu, zvlhčovadel a smáčedel zadrží vodu v půdě a postupně ji spolu s další výživou podporující vitalitu rostlin dodává do kořenového systému rostlin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist