Ochránci v Pavlově přijímali popálené poštolky, teď krmí ježky
"Aktuálně máme na stanici kolem 20 ježků," uvedl ředitel. Ježci, kteří se do Pavlova dostanou počátkem podzimu, dostávají hodně potravy, aby ještě měli šanci přibrat. "Většinou se nám daří spoustu ježků vypustit ještě před zimou," řekl Karafiát. Ročně stanicí projde 60 až 80 ježků. Pokud chtějí lidé ježka sami přikrmit, mohou dávat granule nebo konzervy pro kočky. Podrobné informace jsou na facebooku stanice.
Hodně popálených poštolek přebírali ochránci na přelomu srpna a září. "Každý den minimálně jednu dvě," uvedl Karafiát. V té době se objevují mladé poštolky i z jiných evropských zemí. "Sedají na elektrické sloupy, které jsou nebezpečné," řekl. Hodně popálených ptáků nepřežije. Do přírody se daří vrátit jen asi procento.
Stanice Pavlov slouží pro celou Vysočinu, funguje jako obecně prospěšná společnost. Od začátku letošního roku jí prošlo okolo 600 zvířat, skoro tolik, jako loni za celý rok. "Dostalo se k nám neskutečné množství mláďat, jak ptáků, tak veverek," řekl Karafiát. Hodně zvířat ochránci po zlepšení zdravotního stavu vypustili. Zůstávají slabá, nemocná zvířata nebo zvířata s trvalým postižením. Mezi nimi jsou vydry, norci, liška či draví ptáci. Zatím zůstali i dva uzdravení mladí čápi, i když už krouží nad stanicí. "Předpokládám, že u nás budou celou zimu. Doufám, že se budou držet poblíž stanice a v příštím roce už se do Afriky vydají," řekl Karafiát.
Minulý víkend skončily v Pavlově pravidelné prohlídky pro veřejnost. Stále přicházejí školy a lidé, kteří se ohlásí. Akci zaměřenou na práci arboristů připravuje stanice na 18. října.
reklama