Odevzdávání odpadu budou v Unhošti sledovat chytré technologie
Obyvatelé města dostali kartičky, které nový systém načte a automaticky propojí se skutečným množstvím a druhem odevzdaného odpadu. Každá kartička má svůj QR kód. "Budeme mít přehled o ukládání odpadu jednotlivých domácností," uvedla starostka Unhošti Iveta Koulová (TOP 09) s tím, že podrobné informace město získá i o objemu jednotlivých druhů odpadu. Součástí systému je mobilní terminál, který ve sběrném dvoře zaznamenává data, a software, který je zpracovává.
Výsledná analýza pak městu například ukáže, kdo dvůr využívá pravidelně a jaký typ odpadu do něj vozí. Radnice pak může zvážit úpravu poplatků. Podle starostky by ale v budoucnu bylo ideální, aby lidé vozili veškerý tříděný odpad právě do sběrného dvora, protože v okolí kontejnerů po městě často vzniká nepořádek a lidé do nich odkládají i nepatřičný materiál. Dvůr má otevřeno od 7:00, a to i v sobotu, aby se zde lidé mohli zastavit třeba při cestě do práce.
V Unhošti už několik let funguje svoz komunálního odpadu, u kterého si lidé mohu zvolit jeho frekvenci a velikost nádoby. Když více vytřídí, stačí jim menší popelnice a méně častý svoz. Podle starostky má systém efekt průběžně a letos je výrazný. Lidé si berou menší popelnice s nižší četností vyvážení, zaplatí tak méně a jsou více motivovaní ke třídění.
Naopak v minulosti, kdy se ve městě platily poplatky rozpočítané na osobu, lidé ke třídění tolik motivovaní nebyli. Město navíc platilo i nastavenou četnost svozů bez ohledu na to, jak lidi třídí, nebo netřídí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Výsledky takových opatření jsou, zpravidla kontraproduktivní. Každé nastavení nových mantinelů má vedlejší efekty, které mají mnohem větší vliv na systém než zamýšlený záměr. Pokud by to bylo za marginální peníze, tak by to nebylo špatné, ale odhaduji, že ten špás bude stát nejméně (spíše více) 25% současných nákladů na provoz sběrného dvora.